AnasayfaHaberlerFacebook ve Google, Yasal Olsa Dahi Uyuşturucu Reklamı Yapmayacak

Facebook ve Google, Yasal Olsa Dahi Uyuşturucu Reklamı Yapmayacak

ABD’nin bazı eyaletlerinde marijuana yasağının kalkmasının ardından Facebook ve Google bununla ilgili reklamları yayınlamayacaklarını duyurdu.

ABD’nin Washington ve Colorado eyaletlerinde eğlence amaçlı marijuana kullanımının serbest olmasının ardından gözler reklam sektörüne çevrildi. Konu ile ilgili olarak Facebook ve Google ise, bu tarz uyuşturucu reklamlarının kendi sistemlerinde yer almayacağını duyurdu.

Washington ve Colorado eyaletlerinde artık eğlence amaçlı olarak da kullanımına izin verilen marijuana, dünyada oldukça ses getirmişti. Kullanımının yasal hale gelmesi bazı kesim tarafından sevinçle karşılanırken, bazı kesimler ise bunun oldukça tehlikeli bir karar olduğunu savunmuştu. Ancak gelen tepkiler herhangi bir sonuç vermedi ve kararda herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

marijuana 2
marijuana 2

Bunun üzerine gözler online reklam sektörüne çevrildi. Online reklamın öncülerinden olan ve bölgesel reklam yayını sistemine sahip olan Facebook ve Google, konu ile ilgili açıklama yapma gereği duydu. Marijuana gibi uyuşturucu ürünlerinin -yasal olduğu ülkelerde de dahil olmak üzere- bununla ilgili hiçbir reklam yayını yapmayacaklarını belirten Facebook ve Google, konu ile alakalı reklam politikalarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceklerini belirtti.

Konu ile ilgili olarak The Verge sitesine konuşan bir Facebook sözcüsü, bunun oldukça büyük bir risk taşıdığını ve kimsenin bu kararla ilgili şikayet etmemesi gerektiğini belirtti.

Google’ın Adwords reklam politikaları ise hiçbir şekilde uyuşturucu reklamı yayını yapılamayacağını söylüyor. Google ise bununla ilgili olarak reklam politikalarında hiçbir değişiklik yapmayacağını belirtti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler