AnasayfaHaberlerFacebook Artık Kullanıcıların Fare Hareketlerini de İzleyecek

Facebook Artık Kullanıcıların Fare Hareketlerini de İzleyecek

Facebook, kullanıcıların platform üzerindeki fare hareketlerini izleyebilmek için geliştirdiği yeni yazılımı test ediyor.

The Wall Street‘e konuşan Facebook’un analiz bölümü başkanı Ken Rudin, geliştirdikleri yazılım ile; kullanıcının fare imlecini sitenin hangi bölümlerinde ne kadar süre beklettiği yada kullanıcının mobil ekranında sitenin hangi bölümünün daha fazla görüntülendiği gibi kullanıcı hareketleri izleneceğini belirtti. Kısacası hem web ortamında hem de mobil ortamda kullanıcının yaptığı hareketler kaydedilmiş olacak.

Geliştirilen yeni yazılım Facebook’a oldukça fayda sağlayacak. Kullanıcının hareketlerini izleyerek oluşturulacak olan veri analizleri ile Facebook reklamlarında daha verimli sonuçlar almayı hedefleyen Facebook, yeni yazılım ile aynı zamanda ürün gelişimi gibi daha bir çok konuda da nokta atışı yapmış olacak.

Facebook, kullanıcılar üzerinde iki türlü veri analizi yapıyor. Birincisi, kullanıcıların yaşadıkları yerler veya gittiği okullar gibi bilgileri içeren Facebook dışındaki demografik veriler; ikincisi ise kullanıcıların Facebook içinde yapmış olduğu beğenmek, paylaşmak veya arkadaş edinmek gibi bilgileri içeren davranışsal veriler. Ken Rudin, testleri devam eden bu yeni yazılımın ise kullanıcılardan topladığı davranışsal verileri genişleteceğini belirtti. Yeni yazılımın şimdilik sadece test aşamasında olduğunu belirten Rudin, bu yeni sistemin önümüzdeki birkaç ay içinde kesinlik kazanacağını da ekledi.

Fare hareketlerini izleme gibi detaylı veri toplama sistemini ilk kullanan aslında Facebook değil. Dijital görsellerin satıldığı Shutterstock, açık kaynaklı Hadoop sistemini kullanarak kullanıcıların site üzerindeki bütün hareketlerini izlediğini geçtiğimiz Mart ayında duyurmuştu. Hadoop kullanıcılarından olan Facebook ise Hadoop’un üzerine birkaç yazılım katmanı daha ekleyerek oluşturacağı sistemi kullanacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler