AnasayfaHaberlerFacebook'tan Yüz Tanıma Yazılımı: DeepFace

Facebook’tan Yüz Tanıma Yazılımı: DeepFace

Facebook’un yapay zeka birimi fotoğraflardaki yüzlerin tanınması amacıyla yeni bir yazılım geliştirdi: DeepFace.

Facebook’un yaklaşık olarak 6 ay önce kurduğu Yapay Zeka Ekibi, yeni bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. DeepFace adını verdikleri bu yazılım ile fotoğraflar üzerinden %97,25 doğruluk oranında yüz tanıma yapılabilecek.

Hali hazırda Facebook’un sisteminde bulunan yüz tanıma sistemi ile, platforma bir fotoğraf eklendiğinde Facebook yüzleri tanıyarak etiketleme önerilerinde bulunuyordu. Facebook Yapay Zeka Ekibi tarafından geliştirilen DeepFace yazılımı ile Facebook bu özelliği -neredeyse kusursuz denilebilecek- %97,25 oranına yükseltti.

Normal bir insanın yüz algılama oranının %97,53 olduğunu belirtiliyor. Facebook DeepFace yazılımının %97,25‘lik yüz algılama oranını ele aldığımızda DeepFace’in neredeyse normal insan gibi yüz algılama kabiliyetine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook DeepFace
Facebook DeepFace

DeepFace yazılımının çalışma mantığında ise 3D yüz haritası yer alıyor. Facebook DeepFace, önce fotoğraftaki yüzün 3 boyutlu bir haritasını çıkartıyor, daha sonra yüzün algılanması için renkli filtreleme sistemi uygulanıyor (üstteki fotoğrafta olduğu gibi).

DeepFace üzerinde çalışmalara devam eden Facebook, yazılımın şu anki hali için 4030 kişiye ait toplam 4.4 milyon etiketlenmiş fotoğrafın incelendiğini belirtti. Ayrıca çalışmanın sadece Facebook için değil diğer teknolojik alanlarda da kullanılabileceğinin altı çizildi.

KAYNAKFacebook

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler