AnasayfaHaberlerFacebook Artık Video Reklamlarda İlk 10 Saniye İçin Para Almayacak

Facebook Artık Video Reklamlarda İlk 10 Saniye İçin Para Almayacak

Facebook reklamverenlere video reklamların 10 saniyesinden sonra izlenmesi halinde ücretlendirileceği yeni bir seçenek sunuyor.

Her geçen gün artan etkisiyle platformların da en fazla önemsediği alan haline gelen videolar, uzun süredir Facebook’un da öncelikleri arasında. Video ile ilgili platforma getirdiği bir çok yeniliğin ardından Facebook, şimdi de reklamverenlerin yüzünü gülümsetecek yeni bir reklam seçeneği sunmuş durumda.

Aslında birçok marka tarafından sıklıkla dile getirilen bu durumu Facebook’un geri bildirimleri dikkate alması olarak değerlendirebiliriz. Zira birçok pazarlamacı, kullanıcıların video reklamları uzun süre izlemediğini, dolayısıyla reklam performansının istedikleri düzeyde olmadığını ve bunun için de Facebook’un ilk saniyeden itibaren ücretlendirme yapmaması gerektiğini dile getirmişti.

Görünen o ki Facebook reklamverenlerin bu istediğini yerine getirmiş durumda. Öyle ki artık kullanıcıların video reklamın 10. saniyesinden önce reklamı kapatması durumunda, reklamveren bunun için herhangi bir ücret ödemeyecek. Kullanıcı video reklamın ancak 10. saniyesinden sonrasını izlediği durumlarda reklamveren ücretlendirilmeye başlayacak.

Facebook video reklamları

Facebook’un böyle bir hamle yapması, hem kendisi adına hem de reklamverenler için faydalı olmuş olacak. Zira reklamverenler Facebook’un video reklamlarına ayırdıkları bütçenin karşılığını daha verimli bir şekilde almış olacaklar. Facebook ise bu teşvik sayesinde daha fazla reklamı ve reklamvereni bünyesine katmış olacak.

Reklamın kullanıcılar tarafından izlenip izlenmediği konusunda bir yenilik de bu yılın başlarında Google’dan gelmişti. Viewability Reporting adı verilen yeni raporlama sistemi sayesinde bundan böyle DoubleClick platformlarını kullanan tüm reklamverenler “Reklamı Geç” verilerini izleyebilecekler; bu sayede elde ettiği veriler ışığında reklam performansını arttırabileceklerdi. Şimdi ise benzer bir teşvik hamlesi Facebook’tan gelmiş oldu. Bakalım bu hamlelerin rakamsal geri dönüşleri nasıl olacak, önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

KAYNAKWSJ

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler