AnasayfaHaberlerFacebook Arkadaşlarınızla Olan Yakınlık Derecenizi Öğrenin

Facebook Arkadaşlarınızla Olan Yakınlık Derecenizi Öğrenin

Facebook’ta hangi arkadaşınızla daha fazla etkileşime geçtiğinizi ya da diğer tüm arkadaşlarınızla olan yakınlık derecenizi biliyor musunuz?

Facebook’un uzun zamandır kullanıcılarına daha fazla kişiselleştirilmiş bir haber kaynağı sunduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu ise kendi algoritmasını kullanarak, en fazla etkileşime geçtiğiniz arkadaşlarınıza göre yapıyor. Yani en fazla hangi arkadaşınızla etkileşim sağlıyorsanız onun paylaşımları haber kaynağında daha fazla görüntüleniyor. Peki Facebook’ta en çok etkileşime geçtiğiniz arkadaşınız kim?

Buna da bir göz atın: “Facebook EdgeRank Algoritmasını Değiştiriyor”

Arjun Sreedharan adında bir bilgisayar mühendisi bunun için bir script geliştirdi. Bu scripti kullanarak Facebook’un gözünden arkadaşlarınızla aranızdaki yakınlık derecenizi görebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

  1. BURAYI tarayıcınızın yer imlerine SÜRÜKLEYİP BIRAKIN (tıklamayın, sürükleyip bırakın).
  2. Facebook‘a giriş yapın ve Facebook ekranındayken kaydettiğiniz yer imine tıklayın.
  3. Karşınıza bir liste geldiyse işlem tamamlanmıştır (“undefined” yazan kısımları geçip sayfayı aşağıya doğru kaydırın).

Karşınıza gelen listede arkadaşlarınızın isimlerini ve yanlarındaki numaraları görmüş olacaksınız.

facebook-yakınlık-derecesi
facebook-yakınlık-derecesi

Script geliştiricisi Sreedharan’a göre en küçük numaraya sahip olan arkadaşınız, Facebook’a göre sizin en yakın arkadaşınız. Yani numaralar büyüdükçe arkadaşlarınızla olan yakınlık derecesi de azalıyor. Tabi bu yakınlık derecesi daha önce dediğimiz gibi belli başlı metriklere göre (beğeniler, profil görüntülemeleri, mesajlar, aramalar vs göre) yapılıyor.

Numaraları tam olarak anlamak mümkün değil. Ancak Arjun Sreedharan’ın da dediği gibi gördüğünüz numaralar arkadaşınızla sizin aranızdaki etkileşimi gösteriyor.

Kısacası bu script ile; Facebook‘un sizin yaptığınız davranışları baz alarak, arkadaşlarınıza verdiği puanları görebiliyorsunuz. Diğer bir deyişle, arkadaşlarınızla olan yakınlık derecenizi görmüş oluyorsunuz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler