AnasayfaİnternetFacebook Afrika'ya Uzaydan Ücretsiz İnternet Bağlantısı Sağlayacak

Facebook Afrika’ya Uzaydan Ücretsiz İnternet Bağlantısı Sağlayacak

Eutelsat ile anlaşma sağlayan Facebook, 2016 yılı ile birlikte uydular üzerinden Afrika’ya ücretsiz internet hizmeti getirecek.

İnternet erişimini herkese ulaştırmak için başlattığı Internet.org projesi kapsamında, ilk etapta kendi uydularını üreteceği ile ilgili söylentiler ile gündeme gelen Facebook, şimdi ise var olan uydular ile bu hizmeti vermeye başlayacağını açıkladı.

Eutelsat ile anlaşmaya varan Facebok, Eutelsat’ın Amos-6 isimli uydusunu kullanarak Afrika’da bu projesini hayata geçirecek. Bu sayede “uzaydan ücretsiz internet erişimi” fikri uygulamaya geçmiş olacak.

Konuyla ilgili olarak kendi Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan Mark Zuckerberg, Amos-6’nın şu anda yapım aşamasında olduğunu ve 2016 yılı ile birlikte hizmete gireceğini söylüyor.

Eutelsat tarafından yapılan açıklamada ise, Amos-6’nın sahip olduğu kapasitenin -ilk etapta bölge bölge de olsa- Afrika’nın en uzak bölgelerine bile internet erişimi sağlayabilecek düzeyde olduğunu belirtiyor.

Ayrıca bkz: Google Hindistan’daki 400 İstasyona Ücretsiz Wi-Fi Kuracak

Facebook’un internet erişimi olmayan bölgeler için yaptığı çalışmaların sadece bununla sınırlı olmadığını söylemekte de fayda var. Henüz test aşamasında olsa da Facebook’un internet erişimi sağlamak için dev drone’ların kullanıldığı bir projesi de bulunuyor.

KAYNAKEUTELSAT

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler