AnasayfaHaberlerEkşi Sözlük'te 450 Bin Çaylağa Yazarlık Yolu Göründü

Ekşi Sözlük’te 450 Bin Çaylağa Yazarlık Yolu Göründü

Ekşi Sözlük’ün başına geçen Başak Purut, yazarlık bekleyen 450 bin kişiye yazarlık vereceklerini açıkladı.

Sedat Kapanoğlu’nun kurucusu olduğu Ekşi Sözlük’ten ayrılması üzerine platformun başına geçen Başak Purut (kanzuk), Haber Türk ile yaptığı röportajda platformun geleceği ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Verdiği bilgiler arasında en çok dikkat çeken ayrıntı ise Ekşi Sözlük’ün mevcut yazarlık sisteminin değiştirilerek, yeni dönemde çok daha farklı bir sisteme geçiş yapılacağı ve bu sayede yazar sayısının arttırılacağı oldu.

Sedat Kapanoğlu’nun platformdaki görevinden ayrılmasının hemen ardından sözlükte bir açıklama yapan Başak Purut, yeni dönemde çok daha fazla yazar olacağının sinyallerini vermişti. Haber Türk ile yaptığı röportajda da yeni yazarlık sistemi ilgili bazı detayları paylaştı.

Yazar olmak için sırada bekleyen 450 bin kişi var

Başak Purut
Başak Purut

Röportajda yazarlık sistemini tamamen değiştirmek istediğini belirten Başak Purut, platformda an itibariyle 50 bin yazar olduğunu ve yazar olmak için 450 bin kişinin sırada beklediğini belirtti. Şu anki sistemin kaliteli içerik sağlamadığına ve yüz binlerce kişinin yazarlık için sırada beklemesine sebep olduğunu söyleyen Purut, Ekşi Sözlük’ün yeni döneminde artık daha fazla yazar olacağına işaret etti.

“Yazar sayısının artmasıyla kalitenin düşmesi” görüşüne katılmayan Başak Purut, kalitenin çaylaklık veya yazarlık gibi kriterlere bağlı olmadığını, içeriğin iyi olup olmasıyla ilişkili olduğunu vurguladı. Ayrıca bu içerikleri kalitesine göre otomatik olarak filtreleyecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını da vurguladı.

Yeni yazarlık sistemi nasıl çalışacak?

Yeni yazarlık sisteminin bazı teknik detaylarını da paylaşan Başak Purut, konuyla ilgili olarak şunları aktardı:

[quote_box_center]Mevcut sistemde kapıya koyduğumuz kontrol mekanizmasında sorun var. Yazar adayı, iyi görünen 10 yazısı için içeri alınıyor. Ama ilk 10 entry, onun sonra yazdıklarının kaliteli olacağının garantisini vermiyor. Tam anlamıyla sonuç alınabiliyor olsaydık, hiç kimse içerik kalitesinden şikayet ediyor olmazdı. Girişte takım elbise şartı koyup, girenlerin içeride tişörtle dolanmasına laf edemiyorsak, zaten ideal bir sistemden bahsedemeyiz. Kurgu, kapıya kolay aşılan bir güvenlik koyup, içeride onunla başa çıkmaya çalışmak şeklinde olmamalı. Yeni sistemde herkes her şeyi yazabilecek ama her yazılan görülmeyecek. Bu kurguda görülmek, birçok farklı etkene ve diğer yazarların oylarına bağlı olacak.[/quote_box_center]

Popüler Web Siteleri İçin Yazılan İlk Ekşi Sözlük Entry’leri

Başak Purut her ne kadar yazar sayısının artmasıyla kalitenin bozulmayacağını söylese de, sözlük yazarlarının birçoğu onunla aynı fikirde değil. Zira birçok yazar şimdiden yeni sistemi eleştirmeye başlamış durumda. Platformda açılan başlıklar da yazarların bu duruma olan tepkisini açıkça gösteriyor. Ancak Başak Purut’un da dediği gibi eğer iyi-kötü içeriğin filtrelenebildiği bir sistem inşa edilirse, o zaman sözlükteki etkileşimin şimdikinden kat be kat daha fazla olacağını söylemek mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler