AnasayfaHaberlerDyson'dan Batarya Süresini 2 Katına Çıkartacak Büyük Yatırım

Dyson’dan Batarya Süresini 2 Katına Çıkartacak Büyük Yatırım

Sakti3 firması tarafından başlatılan yeni batarya projesine Dyson firmasından 15 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Özellikle elektrikli süpürgeleriyle bilinen İngiltere merkezli Dyson firması, akıllı telefon bataryalarına da gözünü dikmiş durumda. Zira firma, yaptığı açıklama ile akıllı telefon batarya sürelerini iki katına çıkartacak bir projeye 15 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

Proje, 2007 yılında Michigan Üniversitesi bünyesinde kurulan batarya firması Sakti3 tarafından sürdürülüyor. Proje kapsamında geliştirilen yeni lithium-ion bataryalar katı hal teknolojisini kullanıyor. Dolayısıyla bu bataryalarda şimdikilere göre iki kat daha fazla enerji depolanabiliyor. Şirket ise bu bataryaların üreticiler için daha güvenli ve daha verimli olacağını vurguluyor.

Sakti3 - Dyson
Sakti3 – Dyson

Sürekli gelişim gösteren akıllı telefon teknolojilerindeki en büyük sorunun hala batarya problemleri olduğu düşünüldüğünde, bu projenin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Zira artık akıllı telefonlarda en fazla aranan özelliklerden biri batarya kapasiteleri. Bu teknolojinin gelişmemesi, diğer teknolojik gelişmelerin de yavaşlamasına sebep oluyor. Dolayısıyla Dyson & Sakti3 firmaları bu projelerinde başarılı olursa, özellikle mobil teknoloji dünyasına oldukça büyük bir katkı sağlamış olacaklar.

Yeni bataryaların ne zaman duyurulacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak projenin arkasında Dyson gibi büyük bir firmanın yer alması, yeni bataryaların prototip olmaktan çıkıp kısa bir süre içerisinde piyasaya çıkacağını bizlere gösteriyor.

• Ayrıca bkz: Yeni Batarya Teknolojisi Yolda: 2 Dk’da %70 Dolum

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler