AnasayfaBilimDünyanın İlk Hibrit Uçağı BEHA İçin Kampanya Başlatıldı

Dünyanın İlk Hibrit Uçağı BEHA İçin Kampanya Başlatıldı

Üç kanatlı, elektronik motor ve biyodizel yakıt sistemine sahip dünyanın ilk “Hibrit” uçağı BEHA için Kickstarter’da kampanya başlatıldı.

Hibrit uçak BEHA‘nın arkasında girişimci bir İngiliz havacılık şirketi olan Faradair Aerospace var. Elektrodinamik alanında Faraday Kanunu ile bilinen 19. yüzyıl İngiliz bilimadamı Michael Faraday’in isminden esinlenen şirket, bunun sebebini ise; Faraday’ın bugün yepyeni bir havacılık anlayışına ulaşmalarında büyük katkısı olmasıyla açıklıyorlar.

1990’ların ortalarından beri üzerinde çalışılan proje, 19 Kasım’da Kickstarter’da duyuruldu. 25 Aralık’a kadar devam edecek olan 35 günlük kampanyada, ilk aşamada 20 bin pound (yaklaşık 70 bin TL) toplanılması amaçlanıyor. İlk prototipinin ise 2016 yılında geliştirilmesi bekleniyor. 5 pound ve 3000 pound üzeri bağış yapan kişiler için de farklı seviyelerde “patron” olma imkanı verilen kampanyada, çeşitli hediyelerin yanı sıra BEHA ile ilk uçuş fırsatı da sunuluyor.

BEHA
BEHA

Dünyanın ilk gerçek hibrit uçağı olan BEHA, tam bir çevre dostu.  Bunu da sadece biyodizel ve elektrikli motor kullanması ile değil, aynı zamanda gürültü emisyonu ile de sağlıyor. Proje sahipleri plan aşaması 20 yıl süren projeyi hayata geçirmek için öncelikle belli bir miktarda bağış toplamayı, daha sonra da bu kampanya ile yatırımcıların dikkatini çekerek başarılı olmayı planlıyor.

BEHA
BEHA

Uçağın sahip olduğu özellikler ise şöyle:

  • Kutu şeklinde üçlü kanat sistemi ve elektrik motorlarını koruyan özel kanallar,
  • Her biri 200 beygir gücünde elektrikle çalışan çift pervane motoru,
  • Pervaneleri destekleyen gürültü önleyici ve kanallarla korunarak güvenliği arttırılmış 200 beygir gücünde jeneratörler,
  • Kalkış ve inişlerde biyodizel motor ile elektrik gücü kullanımı, uçuş sırasında batarylaraın şarj edilebilmesi ve sonucunda daha uzun mesafeli uçuş imkanı,
  • Güneş panelleri ve rüzgar tribünlerinin enerjiyi hapsetmede jeneratör görevi üstlenmesi,
  • Rüzgar dolayısıyla oluşan türbülansların özel kanat sistemiyle dengelenmesi,
  • 6 kişilik iç kabin kapasitesi,
  • UVA Modu: Acil durumlarda insansız hava aracı moduna geçerek, uçağın yerdeki bir pilot tarafından kontrol edilebilmesi,
  • Formüla 1 kazalarında koruma amaçlı kullanılan balistik paraşüt sistemi ile uçuş sırasında güvenliğin en üst seviyeye çıkarılması.

Dünyanın ilk çevre dostu uçağı BEHA ile ilk uçuş deneyimini elde etmek için 60 pound ve üzeri bağışta bulunmanız yeterli. Bağış için Kickstarter sitesinden detaylara ulaşabilir ve proje ile ilgili gelişmeleri Faradair’in kendi sitesinden takip edebilirsiniz.

Yazan: Dilek Erdensoy

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler