AnasayfaBilimDünyanın En Büyük Radyo Teleskobunun Yapımı Tamamlandı

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobunun Yapımı Tamamlandı

Çin’in Guizhou eyaletindeki Pingtang County bölgesinde 5 yıl önce inşaatına başlanan dünyanın en büyük radyo teleskobunun yapımı tamamlandı.

180 milyon dolar harcanan Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope -kısa adıyla FAST– isimli bu devasa radyo teleskobunun yapımına yaklaşık olarak 5 yıl önce başlandığı belirtiliyor. Ancak bundan daha öncesi de var. Öyle ki teleskoba ait ilk planlar ve bölge keşiflerinin başlangıcı 1994 yılında başlıyor.

Yaklaşık 30 futbol sahası büyüklüğündeki reflektör ise toplam 4450 panelden oluşuyor.

Eylül ayında görevini yerine getirmeye başlayacak olan FAST teleskobunun asıl amacı ise dünya dışı varlıkları ve yaşamı gözlemlemek. Ancak bu radyo teleskobundan bir süre sonuç beklememek gerekiyor. Zira FAST, ilk 3 yıl boyunca Çin’deki bilim insanları tarafından çeşitli ayarlamalar ve erken-aşama araştırmaları için kullanılıyor olacak. Ardından ise tüm dünyadaki bilim insanlarının kullanımına açılacak.

Xinhua News’in haberine göre FAST ayrıca; pulsarları, kütle çekim dalgalarını ve diğer gezegenlerde yaşam olup olmadığının bir göstergesi olan amino asitleri de inceleyecek.

3200 MP’lik Kamera Evrenin İnteraktif 3D Haritasını Çıkaracak

Ayrıca teleskobun ihtiyacı olan radyo sessizliğini sağlayabilmek amacıyla da 5 km yarıçapında bulunan yerleşim alanlarındaki yaklaşık 9110 kişi bölgeden ayrılacak.

FAST teleskobundan önce dünyanın en büyük radyo teleskobu ünvanı ise Porto Riko’da bulunan ve 305 m çapa sahip olan Arecibo Gözlemevi‘ne aitti.

KAYNAKXinhua

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler