AnasayfaBilimDünya Sağlık Örgütü'ne Göre Her 20 Ölümden 1'inin Nedeni Alkol

Dünya Sağlık Örgütü’ne Göre Her 20 Ölümden 1’inin Nedeni Alkol

Dünya Sağlık Örgütü, son dört seneyi kapsayan raporunda her 20 ölümden 1’inin alkol tüketimiyle ilişkili olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) paylaştığı araştırma sonuçlarına göre, son dört sene içerisinde ölümle sonuçlanan her 20 olaydan 1’i alkolle ilişkilendirilebiliyor. Her dört senede bir araştırma sonuçlarını yayımlayan kuruluş, 2016 senesinde üç milyon kişinin alkolden dolayı yaşamını kaybettiğini ve bunların büyük bir kısmının (2,3 milyon) erkek olduğunu belirtti. Alkolle ilişkilendirilen ölümler arasında trafik kazaları, intihar ve çeşitli kazalar da bulunuyor.

Elbette alkolün aşırı miktarda tüketilmesi yalnızca kazalara neden olmuyor, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara ve sindirim sistemi sorunlarına da yol açıyor. Araştırmaya göre 2016’da aramızdan ayrılanların %21’i kardiyovasküler hastalıklardan, %19’u sindirim sistemi sorunlarından yaşamını kaybetti.

Görsel: Medical News Today

Dünyanın üçte biri alkol kullanıyor

Araştırmada yer alan bilgilere göre dünya üzerinde 2,3 milyar kişi alkollü içecekler tüketiyor ve 237 milyon erkek, 46 milyon kadın alkolle doğrudan ilişkili sorunlar yaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Alkol Kontrol Uzmanı Dr. Vladimir Poznyak, araştırma sonucunda alkol tüketiminin yaygınlaştığının görüldüğünü ve tehlikeli seviyelere yükseldiğini belirtti. Yetkililerin gerekli önlemleri almadığını  söyleyen Dr. Poznyak, sorunun hızlı bir şekilde büyümesine rağmen adım atmakta geç kalındığını dile getirdi.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler