AnasayfaHaberlerÇocuklar İçin Geliştirilen YouTube Kids Kullanıma Sunuldu

Çocuklar İçin Geliştirilen YouTube Kids Kullanıma Sunuldu

Google’ın çocuklara yönelik geliştirilen ve ebeveyn kontrolü gibi çeşitli özelliklere sahip olan YouTube Kids uygulaması kullanıma sunuldu.

Her geçen gün giderek artan internet kullanımı gelişen mobil teknoloji, dijital yaşamda bulunan yer alan yaş aralığını da oldukça düşürdü. Bundan etkilenen platformlardan biri de YouTube. Genç nüfusun üzerinde oldukça fazla etkisi olan bu popüler video platformunda, özellikle küçük yaştaki çocukları çeşitli zararlı içeriğe sahip videolardan korumak da hayli zor. Ancak çocuklar için geliştirilen YouTube Kids uygulaması ile bu durumun önüne geçilecek gibi görünüyor.

Google’ın resmi blogu üzerinden yapılan duyuruya göre; çocukların daha kolay bir şekilde kullanabileceği, ebeveynlerin de kontrol altında tutabileceği çeşitli özelliklere sahip olan YouTube Kids uygulaması App Store ve Google Play üzerinden kullanıma sunulmuş durumda.

YouTube Kids
YouTube Kids

Çocuklar ve bebekler için geliştirilen YouTube Kids uygulamasında; Shows, Music, Learning ve Explore olmak üzere 4 farklı kategori bulunuyor. Ayrıca oldukça sevimli görünen büyütülmüş ikonlar ile çocuklara kolay bir kullanım sunan uygulama, platform üzerinde yazı yazamayacak kadar küçük olan çocuklar için ses komutları özelliğine de sahip.

Uygulamada ebeveyn kontrolü de bulunuyor. Bu sayede anne-babalar çocuklarının izleyebilecekleri videoları ve sürelerini sınırlayabiliyor; ayrıca diledikleri takdirde belirledikleri videoların dışına çıkmamaları için arama özelliğini pasif hale getirebiliyor.

Ebeveynlerin sahip oldukları kontrol özellikleri ise şöyle:

  • Zamanlayıcı: Uygulamayı çocukların ne kadar süre kullanabileceğini belirlemeyi sağlıyor. Belirlenen süre dolduğunda uygulama bir uyarı mekanizması ile sürenin dolduğunu bildiriyor.
  • Ses ayarları: Videolardaki arkaplan seslerini ve diğer ses efektlerini kapatmayı sağlıyor.
  • Arama ayarları: Çocukların belirlenen videolar dışında herhangi bir videoya ulaşmasını engellemek amacıyla arama özelliğini pasif hale getirmeyi sağlıyor.
  • Geri bildirim: Uygulamanın geliştirilmesi amacıyla uygulama ile ilgili olarak çeşitli hata ve önerileri Google’a bildirmeyi sağlıyor.

[vc_button title=”Çocuklara Özel Vine Uygulaması: Vine Kids” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/vine-kids-uygulamasi”]

YouTube Kids uygulaması şu anda sadece ABD’de kullanılabiliyor. Ancak cihaz üzerinden çeşitli bölge ayarları yapıldığında diğer ülkelerde de kullanılabiliyor.

YouTube Kids: iOSGoogle Play

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler