Anasayfa İnternet Change.org Türkiye, 2016 Değişim Raporu'nu Paylaştı

Change.org Türkiye, 2016 Değişim Raporu’nu Paylaştı

Türkiye 2016'da neleri değiştirmek istedi?

Popüler imza kampanyası platformu Change.org, Türkiye’ye ait 2016 Değişim Raporu’nu paylaştı.

Vatandaşların internet ortamında birlikte hareket ederek köklü değişimlerin yaşanmasını sağlayan popüler imza kampanyası platformu Change.org, Türkiye’ye ait 2016 Değişim Raporu’nu paylaştı.

AYRICA BKZ: 2016’nın EN’leri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok değişimin yaşanmasını sağlayan Change.org, Türkiye’de de oldukça etkili oldu. Change.org Türkiye ekibinin paylaştığı raporda da 2016’ya ait istatistikleri görmek mümkün.

2016’da kaç tane imza kampanyası başlatıldı? Bunlara kaç kişi imza attı? Başlatılan kampanyalardan kaçı başarıya ulaştı? En çok hangi kampanyalar desteklendi? Hazırlanan raporda bu gibi soruların cevabını veren Change.org Türkiye, 2016’ya ait önemli anlara yer verdi.

Türkiye’de değişim isteyenlerin sayısı her yıl giderek artıyor

2016 yılında Change.org kullanıcılarının sayısı 7 milyon 503 bin kişiyi geçti ve bir yılda %30 arttı. 2015 yılına göre yaklaşık %50 oranında daha fazla kampanya başlatıldı.

2016’da her alanda açtığınız kampanyalar geçen yıla oranla arttı. Bu artış imza kampanyalarına, kamuoyu oluşturmaya ve bu yolla değişimi yakalamaya olan inancın arttığını gösteriyor. Açılan kampanyalarda en büyük sıçrama ekonomik adalet ve ceza adaleti alanında oldu.

En çok kampanya “eğitim” konusunda

Change.org’da bu yıl en çok kampanya başlatılan alan “eğitim” oldu. Eğitim konusunda açılan kampanyalar başarı kazanan kampanya alanları listesinde, çevre kampanyaları ile birlikte liste başını paylaştı.

2016’ya adalet arayışı damgasını vurdu. Açılan kampanya sayısında %50 artış yaşanırken, kampanya sayısında en büyük sıçrama ekonomik adalet ve ceza adaleti alanında oldu. Ekonomik adalet talebinde bir yıl öncesine göre 4 kat, ceza adaleti talebinde ise 3 kat artış görülüyor.

En çok imza “adalet” için

Ceza adaleti isteğiyle açılan kampanyalara verilen imza desteği geçen yıla oranla üç kat arttı. Ekonomik adalet, eğitim ve sürdürülebilir gıda alanlarında açılan kampanyalar için atılan imzalardaki artış oranı da geçen yılın üç katına ulaşıyor.

Change.org’da bu yıl en çok kampanya başlatılan alan eğitim olsa da, bu ilgi aynı alandaki imza sayılarına yansımadı. Buna karşın, eğitim alanında açılmış kampanyaların başarısı yüksek. Bu da imza sayılarının az olmasının kampanya başarısını etkilemediğini gösteriyor.

En çok imza atılan 10 kampanya

2016 yılında en çok imza alan ilk 10 kampanya listesindeki konular, politika gündeminin yoğunluğunu yansıtmıyor. Alanlarına göre en çok imzalanan 10 kampanyadan 6’sı ceza adaleti ile ilgili. 1’i ekonomik adalet, 2’si insan hakları, 1’i sağlıkla ilgili.

2 milyon kişi istediği değişimi yarattı

Geride bıraktığımız yıl, açılan 168 kampanya sayesinde 2 milyon 50 bin 709 kişi istediği değişimi gerçekleştirdi. Bunlar, kampanyacıların taleplerinin muhataplar tarafından yerine getirilmesi sonucunda başarılmış kampanyalar olarak tarihe geçti.

Başarı kazanan kampanyaların yüzde 18’i, 100’ün altında imza alarak hedefine ulaştı. 2015’te bu oran yüzde 42’ydi. Başarılı kampanyaların yüzde 68’inin sonuca ulaşması içinse, 100 ile 10 bin arasında imza yeterli oldu.

Bu yıl imzalar yoluyla en çok başarı kazanan kampanya alanları eğitim, çevre ve insan haklarıydı. Verilen imza desteği sayesinde başarı kazanan tüm kampanyaların %50’si bu üç alanda açılan kampanyalardı.

Kadın hakları alanındaki kampanyaların %37,4‘ü başarı kazandı. Başarı oranlarında, ikinci sırada %29,2 ile hayvan hakları ve üçüncü sırada %11,9 ile ekonomik adalet talep eden kampanyalar var.

Raporun tamamını okumak için buraya (PDF) tıklayabilir, bir önceki yıla ait 2015 Değişim Raporu’na ise buradan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

Instagram IGTV videolarına yapay zeka ile oluşturulmuş açıklamalar ekleyecek

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, sosyal medya yöneticilerini ve içerik üreticilerini memnun edecek yeni bir özelliğe kavuşuyor. Artık IGTV'deki videoların...

iOS 14 destekleyen iPhone modelleri

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14'ü pek çok yeni özellikle beraber kullanıma sundu. Hangi modellerin destekleneceği ise merak konusu oldu. Yapılan açıklamaya göre iOS 14'ün...

iOS 14 ile birlikte gelen yenilikler

Üç aylık beta testinden sonra merakla beklenen iOS 14 güncellemesi kullanıcıların erişimine sunuldu. Güncelleme pek çok özelliği beraberinde getiriyor. Gelen yeni özellikler arasında ana ekrana...

İlgili İçerikler

2016’nın En Popüler Yerli Dizileri ve TV Programları Belli Oldu

2016 yılında medyada en fazla yer alan ve yıla damgasını vuran yerli dizilere ve televizyon programlarına göz atın. Medya Takip Merkezi, Türk televizyonlarında 2016 yılında...

Elektrik Kesintilerinin Ardında Siber Saldırı Şüphesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik üretim ve iletim hatlarına yönelik çok sayıda siber sızma girişimi tespit edildi. Marmara Bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin birçok il...

İşte Türkiye’nin 2016 Özeti…

Terör olayları, 15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye - Rusya ilişkileri, OHAL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve daha fazlası... İşte Türkiye'nin 2016 özeti... Medya Takip Merkezi...

WebMasto’nun 2016’da En Çok Okunan 10 İçeriği

2016 yılı içerisinde yayınlanan ve yıl boyunca en fazla okunan WebMasto içeriklerine göz atın. WebMasto.com olarak 2013 yılından beri sosyal medya, internet, teknoloji, pazarlama, mobil...

2016 Yılına Damga Vuran Yerli Filmler

2016 yılında vizyona giren ve yıla en çok damgasını vuran yerli filmlere göz atın. 2016 yılı yabancı sinema sektöründe olduğu kadar yerli sinema sektörü için...