ETİ Burçak ve WWF, ortaklaşa gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile buğday üretiminin öneminin altını çiziyor: “Buğday Olmasa Facebook Olmazdı”.

ETİ Burçak ve WWF, Türkiye’nin en çok buğday üretilen bölgesi Konya Kapalı Havzası’nın kuraklaşması tehlikesine dikkat çekmek amacıyla “Buğday Olmasa” isminde bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Başlatılan proje ile önümüzdeki 50 yıl içinde yaşanacak olan iklim değişikliğinde tehlike altına gireceği tahmin edilen havzanın korunması amaçlanıyor.

Proje için açılan bugdayolmasa.com üzerinden insanları bu konuda bilgilendirmeyi hedefleyen ETİ ve WWF Türkiye, ilgili sitede Konya Kapalı Havzası ve buğday üretiminin karşılaştığı tehlikeler ve bu tehlikeye karşı neler yapılması gerektiği konusunda detaylı bilgiler veriyor. Konu ile ilgili olarak verilen istatistikler bu tehlikenin ciddiyetini ortaya koyuyor.

bugdayolmasa.com
bugdayolmasa.com

Bundan yaklaşık 7 yıl önce WWF Türkiye ile birlikte 200 çiftçiye tarımsal su tasarrufu konusunda eğitim verdiğini ve bunun sonucu olarak %28 oranında verim elde ettiklerini söyleyen ETİ; geçen sene başlattıkları Örnek Kasabalar uygulaması ile %40 daha az sulama sonucu %25 verim oranında verime ulaştıklarını vurguladı.

İnsanların da bu konuda bilinçlendirmesi hedeflenen bu sosyal sorumluluk projesi için “Buğday Olmasa Facebook Olmazdı” başlıklı bir video da yayınlandı.