AnasayfaBilimBakterilerle Çalışan Biyolojik Ampuller (BioBulbs)

Bakterilerle Çalışan Biyolojik Ampuller (BioBulbs)

Popular Science’ın başlattığı bir yarışmada, ABD’li üç öğrenci bakterilerle çalışan biyolojik ampul projesini sundu. Projeye baktığımızda bunun gelecekte aydınlatma için alternatif bir yöntem olabileceğini söyleyebiliriz.

ABD’nin Wisconsin Üniversitesi’nden üç öğrencinin, Popular Science dergisinin bilim ve teknoloji projelerinin yarıştığı #CrowdGrant Challenge yarışmasında finale kalan projesi, farklı mikroorganizma türleri kullanılarak ortaya çıkarılan biyolojik bir lamba. Bu lamba da, genetiği değiştirilen Escherichia coli bakterisinin; deniz anası, ateş böceği, mürekkep balığı veya parlaklık saçan diğer bir canlıya benzetilmesi planlanıyor.

Bakteriler tek hücreli mikroorganizmalardır. Faydalısı, zararlısı, spirali, virgül şekillisi gibi birçok özelliğe sahip 5 nonilyon (5×1030) bakteri dünya üzerinde bulunmaktadır. Yeryüzünde her ortamda bulunabilirler. Okyanus derinliklerinden hayvanların bağırsaklarına kadar her yerde yaşayabilirler. Bunlardan en önemlisi ve en popüler olanı Escherichia colidir. Biyolojik lambanın da ana malzemesi bu bakteridir. Bu projedeki en önemli nokta, bakterinin biyoluminesans (ışık saçma) kodlarını kaybetmemesini sağlamak. E.coli’nin yanı sıra ışık kullanarak besin üretecek ve atıkları imha edecek bakteriler biyolojik lambanın oluştuğu ortamda yer alacak. Bu döngü, biyolojik lambanın günler, belki de aylarca aydınlık saçmasını sağlayacak bir ‘yeniden şarj’ mekanizması doğuracak.

Proje yürütücüsü Zaiken, havalı bir icat sunmanın yanı sıra, başarılı olmaları halinde sentetik biyoloji alanında da gelişmelere kapı aralamayı umduklarını söyledi. Ayrıca birçok insanın sentetik biyolojinin ne olduğu konusunda bir fikri olmadığını da ekledi.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler