AnasayfaHaberlerAuthor Rank Aracı İle Yazarlık Derecenizi Ölçün

Author Rank Aracı İle Yazarlık Derecenizi Ölçün

Eğer internet ortamında içerik üreten kişilerden biriyseniz, ve Google yazarlık entegrasyonuna sahipseniz Author Rank değerinizi öğrenebilirsiniz.

Google arama sonuçlarında bazı linklerin sol tarafında yazar fotoğrafının da yer aldığını görmüşsünüzdür. Aslında o fotoğraf ilgili yazarın Google+ profil fotoğrafıdır. Google’ın bize sunduğu imkanlardan biri olan Google+ yazarlık entegrasyonu  / Google Authorship ile; Google+ profiliniz ve yazılarınızı yazdığınız web sitesinin birbirine bağlanması sonucu arama sonuçlarında yazar fotoğrafı ve bilgileri çıkmaktadır (bağlantı detaylı bilgi için buraya tıklayın). İşte bu yazar entegrasyonuna sahip olan kişilerin yazarlık derecelerini ölçebilmeleri için de Virante şirketi tarafından yeni bir Author Rank aracı geliştirildi.

Henüz Beta aşamasında olan Author Rank aracı ile; yazarlık derecenizi, yazarlık entegrasyonuna sahip olduğunuz web sitelerini ve yazarlığınız hakkındaki diğer değerlendirmeleri görebiliyorsunuz. Ayrıca kendi AuthorRank’inizi websitenize “embed” olarak da yerleştirebiliyorsunuz.

Author Rank aracının bu ölçümler için kullandığı kaynaklardan biri Google+, diğeri ise dünyanın en popüler SEO sitelerinden olan Moz (Eski adıyla Seomoz).

author rank
Author Rank

AuthorRank sorgulaması için yapmanız gereken sadece buradaki adrese gitmek ve üstteki örnekte de görmüş olduğunuz boş alana Google+ profil sayfanızın URL’sinin https://plus.google.com/ kısmından sonraki yeri yazmak.

NOT: Örnekte yazdığım URL (+BarışMancar), Google+ ayarlarından özel olarak oluşturduğum URL’dir. Eğer özel URL almadıysanız “+BarışMancar” kısmı yerine https://plus.google.com/ kısmından sonraki 21 haneli rakamı girmelisiniz.

Peki bu rakamlar ne anlama geliyor?

AuthorRank: 10 üzerinden değerlendirilen ve bütün metriklerin baz alınarak oluşturulduğu genel değer. AuthorRank değerinin 10’a yaklaşması her rakamda daha da zorlaşır. Örneğin AuthorRank değerinin 5’ten 6’ya yükselmesi; 4’ten 5’e yükselmesinden daha zordur.

AuthorTrust: Yine 10 üzerinden değerlendirilen Moz’un MozTrust metriği temel alınarak oluşturulan değerdir. Yani yazılan yazıların güvenilir ve benzer kaynaklardan backlink alması (benzer sitelerden sizin yazınıza link verilmesi) anlamına geliyor. Başka bir deyişle arama motoru tarafından güvenilir ve alakalı olarak görülen kaynaklardan backlink alınması demek. Burda en önemlisi ise backlink alınan sitenin sizin içeriğiniz ile benzer olmasıdır. AuthorRank değerindeki gibi AuthorTrust değerini arttırmak da 10’a yaklaştıkça zorlaşmaktadır.

AuthorExternalRank: 10 üzerinden değerlendirilen bu rakam ise yazıların diğer sitelerden aldığı backlink’lerin sadece ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. Backlink alınan sitenin türü (Content Diversity), itibarı (Domain Authority) veya içeriğin hacmi (Content Volume) gibi metrikler bu değerlendirmeye dahil değil. Yine AuthorRank ve AuthorTrust’taki gibi bunda da 10 yaklaştıkça değeri yükseltmek zorlaşmaktadır.

Avg Page Authority: 100 üzerinden değerlendirilen ve Moz’un Page Authority metriğine dayalı ortalama değerdir. Yani her sayfa için farklı olan ve sayfanın Google.com arama sonuçlarındaki sıralamalarına göre belirlenen kaliteyi gösterir. Diğer metrikler de bu değerlendirmeye dahil edilmez. Bu değeri yükseltmek de diğerleri gibi 100’e yaklaştıkça zorlaşır. Yani 80’den 90’a çıkarmak, 20’den 30’a çıkarmaktan daha zordur.

Avg Domain Authority: 100 üzerinden değerlendirilen ve Moz’un Domain Authority metriğini esas alan ortalama değerdir. Bu değer ise belirli bir sayfa değil yazarı olduğunuz sitenin -genel olarak- Google.com arama sonuçlarındaki sıralamasına göre belirlenen kaliteyi gösterir. Değeri yükseltmenin zorluğu bunda da geçerlidir.

Author Rank değerinin web siteye “embed” olarak yerleştirilmiş hali ise aşağıdaki gibidir.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler