AnasayfaHaberlerApple, Twitter Arama ve Analiz Şirketi Topsy'i Satın Aldı

Apple, Twitter Arama ve Analiz Şirketi Topsy’i Satın Aldı

Apple, Twitter’ın en büyük ortaklarından olan ve Twitter üzerine arama ve analiz çalışmaları yapan Topsy şirketini satın aldı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, bir sosyal medya arama ve analiz şirketi olan Topsy’i 200 milyon dolar karşılığında satın aldı. Apple’ın Topsy’i neden satın aldığı yada ne için kullanacağı henüz bilinmiyor. Ancak The Wall Street Journal’a göre Apple Topsy’nin verilerini kullanarak, reklamlarındaki hedef kitleyi daha iyi belirlemiş olacak. Apple ise bu satın alma işlemini doğruladı.

Buna da bir göz atın >> Sosyal Medya Arama Motoru Hshtags İle Tanışın

Yaklaşık olarak 3 ay önce yeni Twitter arama motorunu duyuran Topsy, bu arama motoru ile kullanıcıya; Twitter’ın açıldığı ilk günden bugüne kadar atılan yaklaşık olarak 400 milyar tweet içinde arama yapabilme imkanı sunmaya başlamıştı. Her ne kadar Twitter daha önce böylesine büyük bir arşive ulaşmaya izin vermemiş olsa da; Topsy’nin 2013 Oscar ödülleri ve 2012 başkanlık seçimleri ile ilgili verileri, Topsy ile Twitter arasında bir güven bağı oluşturmuştu. Dolayısıyla Topsy, Twitter’ın bu büyük arşivine erişim izni olan az sayıdaki şirketlerin arasında yerini almış oldu.

topsy
topsy

Twitter arşivine erişim izni olan Topsy’nin Apple tarafından satın alınması ise Apple’ın tweet analizleri yapacağı söylentilerini başlattı. Bu konu ile alakalı bir Apple sözcüsü ise “Apple zaman zaman küçük teknoloji şirketlerini satın alıyor ve satın alma amacımız ve planlarımızı genellikle açıklamıyoruz” açıklamasını yaptı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler