AnasayfaHaberlerApple OS X El Capitan'ı Duyurdu

Apple OS X El Capitan’ı Duyurdu

San Francisco’da düzenlenen WWDC 2015 etkinliğinde Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü OS X El Capitan tanıtıldı.

Bugün ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen WWDC 2015 etkinliği kapsamında Apple, yeni ürünlerini tanıttı. Bunlardan birisi de yeni işletim sistemi sürümü OS X El Capitan oldu.

OS X El Capitan ismi verilen yeni OS X sürümünde, birçok yenilik bulunuyor. Doğal dil arama özelliği de dahil olmak üzere yeni e-posta özellikleri bu yeniliklerden biri. Örneğin “X kişisinin yoksayılan e-postalarını göster” şeklinde ilgili e-postalara erişmek artık mümkün. Ayrıca birleşik halde bulunan pencereler artık sekmeler halinde de görüntülenebiliyor.

OS X El Capitan - E-posta
OS X El Capitan – E-posta

El Capitan ile birlikte gelen yenilikler arasında Windows 10’da gördüğümüz bir özellik de bulunuyor. Windows 10’da yer alan istenilen bir pencereyi ekranın her iki tarafına da yerleştirebilme özelliği El Capitan’da da bulunuyor. Ayrıca yine Windows 10’da olan diğer boşlukları önerilern uygulamalar ile doldurma, OS X’in yeni sürümünde de yer alıyor. Ayrıca bu uygulamaları ekranın üst alanına sürükleyerek yeni masaüstü ekranlarına taşımak mümkün.

OS X El Capitan - Çoklu pencere
OS X El Capitan – Çoklu pencere

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre, OS X El Capitan, bir önceki OS X sürümüne göre uyguluma açılışlarında 1.4 kat daha hızlı çalışıyor. Uygulamalar arası geçiş ise yeni sürümde iki kat daha hızlı.

El Capitan ayrıca Apple’ın geçtiğimiz sene duyurduğu Metal 3D API’sini kullanarak Open GL teknolojisine kıyasla -uygulamalar da dahil olmak üzere- daha iyi grafik performansı sunuyor.

OS X El Capitan - Metal 3D API
OS X El Capitan – Metal 3D API

Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü OS X El Capitan, bugünden itibaren geliştiricilerin kullanımına sunulacak. Halka açık ilk BETA sürümü önümüzdeki Temmuz ayında; tamamlanmış hali ise Sonbahar’da herkesin kullanımına sunulmuş olacak. Kullanıcılar yükseltme işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler