Anasayfa Teknoloji Alya 3D Printer: Çocukların Hayal Gücünü Geliştiren Yerli 3D Yazıcı

Alya 3D Printer: Çocukların Hayal Gücünü Geliştiren Yerli 3D Yazıcı

İlk zamanlarda sadece sanayi ve endüstriyel alanlarda kullanılan ve günümüzde evlerimize kadar girerek son yılların en çok konuşulan teknolojik ürünlerinden biri haline gelen 3 boyutlu yazıcılar; günümüzde sağlık, bilim, teknoloji, inşaat, eğitim ve diğer birçok alanda bireylere ve markalara fayda sağlamaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle boyutu küçültülerek evlerimize kadar girmeye başlayan bu yazıcılar, ihtiyaç duyulan parçaların üretimini sağlamasının yanı sıra, kişilerin yaratıcılık ve üretkenliklerini arttırma konusunda da oldukça etkili olduğunu söylemek mümkün. Peki çocuklar bunun neresinde?

Yaratıcılık, üretkenlik, hayal gücü gibi kavramlar ile bütünleştirilmesi gereken kişiler aslında çocuklar olduğu için, 3D yazıcıların aynı zamanda çocuklar için geliştirilmesi de oldukça güzel bir fikir. Yazımızın içeriği de bu fikrin sahibi Ahmet Alpat ve ekibi tarafından çocuklara yönelik geliştirilen Alya 3D Printer ile ilgili.

Alya 3D Printer nedir?

Alya 3D Printer, çocukların yaratıcılıklarını körüklemek, üç boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirmek ve teknolojiyi üretmelerine destek olmak için tasarlanmış bir üç boyutlu yazıcıdır. Çocukların teknolojiyi tüketici olarak değil, üretici olarak kullanmalarını sağlar. Bu sayede çocukların zihnindeki yaratıcı fikirler ve sıra dışı tasarımlar form kazanarak hayata geçer.

Alya 3 Boyutlu Yazıcı

Alya 3D Yazıcı;

 • Çocukların 3 boyutlu düşünme yeteneğini ve yaratıcılıklarını geliştirir,
 • Oyuncaktan araç gerece kadar kendi tasarladıkları objeleri üretebilmelerini sağlar,
 • Çocukların içlerindeki muciti ortaya çıkarır,
 • Zamanlarını tablet oyunları oynayarak değil, üreterek geçirmelerini sağlar,
 • Yazıcıda kullanılan kartuşlar PLA’dır. Buğday, mısır, şeker kamışı gibi nişasta özlü bitkisel kaynaklardan üretilir. Doğada çözünür. Sağlığa ve çevreye zararlı değildir.

Nasıl çalışıyor?

 1. Üretilecek olan objenin 3-D tasarım programında modellenmesi yapılır veya hazır dosyası internetten indirilir.
 2. İstenildiği taktirde indirilen dosya modifiye edilir ve SD karta aktarılır.
 3. SD kart cihaza takılır. Üretilmek istenen obje ekrandan seçilir. Menüden “Yazdır” seçilir.
 4. Baskı keyifle izlenir. Bitince tabla otomatik olarak aşağı iner. Tabladan obje alınır.
 5. Güle güle kullanılır.

Okullar için;

Okulların teknolojiyi eğitime adapte etmesinin önündeki en büyük engel uygun içeriği, uygun müfredata adapte edememesidir. Bir sonraki büyük sorun ise öğretmenlerin bu teknolojiyi kullanmak için yeterli birikime sahip olmamalarıdır. Alya 3-D Yazıcı aynı zamanda bu problemleri çözmek üzere geliştirilmiş durumda.

Alya, her derse ve müfredata uygun içerik sağlıyor ve öğretmenlerin konuları sürdürülebilir bir şekilde vermelerine destek oluyor. Okullar için özel olarak hazırlanan okul paketleri, okulların 3-D yazıcıyı öğrencilerinin hizmetine sorunsuz, etkili ve verimli bir şekilde sunabilmelerini sağlıyor. Okul paketine öğretmen eğitiminin de dahil olduğunu belirtmekte fayda var.

Alya 3D Printer ile çocuklar neler yapabilir?

 • Minecraft’ta yaptıkları çizimleri üretebilir,
 • Takı tasarlayabilir,
 • Kendi oyuncaklarını üretebilir,
 • Doğa için yaratıcı çözümler geliştirebilir,
 • Çevreyi değiştirecek ve güzelleştirecek objeler üretebilirler.

3D çizimler

Çocuklar kendi 3 boyutlu yazıcılarını üretebiliyor

Alya 3D Printer, çocukların 3D yazıcı kullanarak, kendi 3D yazıcılarını üretmeleri için tasarlanmış ve böylece küçük yaştaki kullanıcıların güven kazanması; elindekini bozup atmadan tamir ederek yeniden kullanması için üretilmiş durumda.

Kasası lego bir zemin ile kaplı olan Alya, bu sayede çocuklara 3D yazıcıda ürettikleri parçaları, 3D yazıcıya takabilmelerini, kendi istedikleri şekilde modifiye edebilmelerini; böylece cihazını kendi hayal güçlerine göre şekillendirebilmelerini sağlıyor.

Çocuklar, tasarladıkları ve ürettikleri parçaları internet platformuna yükleyerek arkadaşlarıyla paylaşabildiği gibi, diğer kullanıcıların tasarladıkları parçaları da indirip kullanabiliyorlar.

Çocuklara özel tasarım yazılımı

Alya ile birlikte aynı zamanda çocukların aşina oldukları Minecraft benzeri bir 3D tasarım programı da sunuluyor. Bu yazılım, çocukların oluşturdukları karakterleri ve çevrelerini elle tutulabilir hale getirmenin yanı sıra, istedikleri her türlü 3 boyutlu parçayı da üretebilmelerini sağlıyor. Aşağıda kullanım görseli bulunan, çocuklar için tasarlanmış Autodesk® TinkerCAD™ yazılımıyla da uyumlu olduğu belirtiliyor.

Autodesk TinkerCAD

Peki Alya 3D Yazıcı fikri nereden çıktı?

Çocuklara yönelik geliştirilen ve çocuklara tüketici konumundan üretici konuma geçmesi konusunda fayda sağlayan bu yazıcı fikrinin başlangıç noktasını Alya 3D Printer projesinin üretim ve tasarım ekibinden olan ve Katı Hal Arge kurucusu Ahmet Alpat şöyle açıklıyor:

“Zeynep Alya’nın oyuncaklarını 3D Yazıcı’da yapıyordum. Bazılarını seviyordu, bazılarıyla hiç oynamıyordu. O zaman kendi oyuncağını yapabilse ne güzel olur diye düşünmüştüm. Aklıma çocuklar için bir 3D Yazıcı yapma fikri o zaman geldi.

Öyle bir 3D Yazıcı olsun ki güvenli, şirin, icat çıkarmalarına yardım etsin, çocuklar kendi 3D Yazıcılarını o yazıcıyı kullanarak yapabilsinler, çevrelerinde gördükleri ufak tefek şeyleri bu cihazı kullanarak düzeltebilsinler, teknolojiyi tüketmek için değil üretmek için kullanmalarına yardımcı olsun, zihinsel becerileri de gelişsin diye düşündüm.

Fotoğrafta gördüğünüz cihazı yaptık. Adını da “Alya” koyuk. Alya’nın etrafı tamamen Lego kaplı. Çocuklar yaptıkları tasarımların 3 boyutlu çıktısını alıp cihazın gövdesine takabiliyorlar. Böylece kendi yazıcılarını modifiye edebiliyorlar. (Bu arada Minecraft’la da uyumlu olduğunu belirteyim) Minecraft’ta bir karakter mi çizdiler? Çıktısını alıp cihaza takabiliyorlar. Hatta bu yaptıkları çizimleri internete yükleyip arkadaşlarıyla ve tüm dünyayla paylaşabilecekleri bir platform bile var.”

Yazıcıya adı verilen Zeynep Alya ve Alya 3D Printer
Yazıcıya adı verilen Zeynep Alya ve Alya 3D Printer

Projenin arkasında kimler var?

Alya’nın üretim ve tasarım ekibinde Gökhan Aybastı, Ahmet Alpat, Arif Balık, Can Danagöz yer alıyor:

(Soldan Sağa: Gökhan Aybastı, Ahmet Alpat, Arif Balık, Can Danagöz)
(Soldan Sağa: Gökhan Aybastı, Ahmet Alpat, Arif Balık, Can Danagöz)

Sipariş verin, destek olun!

İlk çalışır prototipi geliştirilen Alya’nın, üretim maliyetleri hesaplanmış, teknik zorlukları ve geçilmesi gereken aşamalar belirlenmiş durumda. Ancak planlanması yapılan bu sürecin başlatılması için belirli bir ön sipariş adedine ulaşılması gerekiyor.

Proje için şu ana kadar kitlesel fonlama sitesi Arı Kovanı üzerinden 15 bin TL’den fazla maddi destek sağlanmış durumda. Hedef ise 125 bin TL.

Destek vermek isterseniz buradaki sayfa üzerinden dileğiniz miktarı belirleyerek projeye katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca satın almak istediğiniz her bir yazıcı için Turkcell’in de bir tane yazıcı alacağını ve bu yazıcıları okullara bağışlayacağını belirtmekte fayda var.

DETAYLAR İÇİN: Alya 3D Printer

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

2,438BeğenenlerBeğen
526TakipçilerTakip Et
3,121TakipçilerTakip Et

Haberler

Spotify’dan çiftlere özel yeni üyelik seçeneği: Spotify Premium Duo

Popüler müzik servisi Spotify, Premium seçeneklerine bir yenisini daha ekledi. Daha önce standart olan Spotify Premium, öğrencilere yönelik Premium for Students ve aileler (maksimum...

MSI CEO’su Sheng-Chang Chiang yedinci kattan düşerek hayatını kaybetti

MSI'in başkanı ve CEO'su olarak görevini sürdüren Sheng-Chang Chiang (56), merkez MSI binasının yedinci katından düşerek hayatını kaybetti. Tayvan'daki haber kaynaklarına göre Sheng-Chang Chiang, Tayvan'ın...

Uzakrota Global Summit bu yıl hibrit olarak gerçekleşecek

Uzakrota ekibi, Ocak ayında bu yılın Uzakrota Summit'i için yola çıktığında, bu etkinliği 2 gün ve 10 bin kişinin katılımı ile düzenlemeyi düşünmüş, çalışmalarına...

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya platformlarına savaş açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda sosyal medya platformları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde kızı Esma Albayrak ve damadı...

İlgili İçerikler

Bu Sanatçı Instagram Fotoğraflarınızı Üç Boyutlu Karakterlere Dönüştürüyor

Fotoğrafları üç boyutlu karakterlere dönüştürerek harika çizimlere imzasını atan Lance Phan ile tanışın. Popüler fotoğraf ve video platformu Instagram, amatörden profesyonele birçok fotoğrafçıyı bünyesinde toplamış durumda. Ancak...

Facebook Modüler Donanım Üreticisi Nascent Objects’i Satın Aldı

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde herkesin merakla beklediği Google'ın modüler akıllı telefon projesi Project Ara iptal edilmişti. Ancak modüler donanım çok daha farklı alanlarda kendini gösterecek...

Harvard’dan 3D Yazıcı İle Geliştirilen Esnek Robot: Octobot

Bugüne kadar geliştirilen robotlar genellikle metal parçalardan oluşsa da, bu durum hepsinde aynı olacağı anlamına gelmiyor. Öyle ki Harvard Ünviversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen Octobot...

3D Yazıcı İle Tasarlanan İlk Ofis Binası Dubai’de Açıldı

Tamamı 3D yazıcı ile tasarlanan dünyanın ilk 3D baskı ofisi Dubai'de açıldı. Yakında 3D baskı yöntemiyle elde edilemeyen hiçbir materyal kalmayacak gibi gözüküyor. Sağlık alanında elde edilen organlardan,...

Sinüs Ameliyatında 3D Modelleme Dönemi

3D teknolojisinin birçok alanda kullanılmaya başlandığına hepimiz şahit oluyoruz. Sağlık sektörü de bu alanların başında geliyor. Hatırlarsanız daha önce 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen ilk insan...