AnasayfaBilimAlphaGo, Dünya Şampiyonu Lee Se-dol'u Matematiksel Olarak Yendi

AlphaGo, Dünya Şampiyonu Lee Se-dol’u Matematiksel Olarak Yendi

DeepMind’ın yapay zeka tabanlı AlphaGo programı, Go (Baduk) oyununda 18 kez dünya şampiyonu olan Lee Se-dol‘u oyun serisin ikinci ve üçüncü karşılaşmalarında da yenmeyi başardı. Geçtiğimiz günlerde ilk oyunu alan AlphaGo, şimdi ise Lee Se-dol karşısında 3-0‘lık bir üstünlük sağlamayı başardı.

Toplamda 5 maçlık oyun serisinde AlphaGo, rakibi Lee Se-dol’u üst üste 3 kez yenerek aslında resmi olarak karşılaşmayı kazanmış oldu. Oyun matematiksel olarak bitmiş olsa da prosedür gereği Pazar ve Salı günü oynanacak serinin diğer karşılaşmaları da gerçekleştirilecek. Ancak AlphaGo’nun bu zaferi tarihte bir ilk olarak şimdiden yerini almış durumda.

AlphaGo - Lee Se-dol 3-0

Daha önceden bir bilgisayarın, 2500 yıllık geçmişe sahip olan Go oyununda yenmeyi başarması imkansız olarak düşünülüyordu. Facebook da bu konunun üzerine gitmiş ve insanları Go oyununda yenebilecek bir yapay zeka üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Ancak Google’ın satın aldığı yapay zeka firması DeepMind, bunu çoktan başarmış ve tarihe adını yazdırmış durumda.

Oyunun galibi matematiksel olarak belli olsa da; serinin kalan diğer iki oyunu da önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Bakalım Lee Se-dol yapay zeka programı AlphaGo karşısında bir galibiyet alabilecek mi, hep birlikte görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler