AnasayfaBilimAlan Eustace, Felix'in Yüksekten Atlama Rekorunu Kırdı

Alan Eustace, Felix’in Yüksekten Atlama Rekorunu Kırdı

Google’ın yöneticilerinden olan Alan Eustace, yaklaşık olarak 41 kilometre yükseklikten atlayarak rekoru elinde tutan Felix Baumgartner’i geride bıraktı.

14 Ekim 2012 tarihinde 39 kilometre yükseklikten yeryüzüne atlayarak rekoru eline alan ve bu sayede tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken Felix Baumgartner, artık rekorunu Google’ın yöneticilerinden olan Alan Eustace’a bıraktı. 57 yaşında olan Alan Eustace, yaklaşık olarak 41 kilometre yükseklikten atlayarak yeni rekorun sahibi oldu.

Helyum balonu ile stratosfere kadar yükselen Alan Eustace, tam olarak 135,908 feet (≈ 41.4 km) yükseklikten atlamayı başardı (Baumgartner’ın rekoru ≈ 39 km). Yaklaşık olarak 15 dakikada yere iniş yapan Eustace, dakikada 487 metre’lik bir hıza ulaştı.

Alan Eustace'nin stratosferden atlayışı
Alan Eustace’nin stratosferden atlayışı
Alan Eustace
Alan Eustace

Bir dünya rekoruna imza atan Alan Eustace, yaşadığı heyecanı NY Times‘a anlattı. Eustace, Google’ın kendisine destek vermek istediğini ancak bunun bir reklama dönüşeceğinden çekindiği için şirketin desteğini reddettiğini belirtti. Hali hazırda paraşütçü olan Eustace, bu başarının arkasında iyi bir teknik ekip ve 3 yıllık bir çalışma olduğunu da vurguladı.

Alan Eustace’nin 41 km yükseklikten atladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

KAYNAKNY TIMES

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler