AnasayfaTeknoloji1000 İşlemcili Çip Üretildi: KiloCore

1000 İşlemcili Çip Üretildi: KiloCore

Kaliforniya Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü araştırmacıları tarafından dünyanın ilk 1000 işlemcili “KiloCore” adı verilen en hızlı çipi üretildi.

1000 tane bağımsız işlemci içeren mikroçip, saniyede 1.78 trilyon komut verebilirken, yapısında 621 milyon adet transistör bulunduruyor. Daha önce araştırma ya da ticari amaçlı olarak üretilen çoklu işlemcili çiplerin işlemci sayıları 300’ü geçememişken yeni üretilen çipte 1000 adet işlemci bulunması dikkat çekiyor.

Andy Fell/UC Davis
Andy Fell/UC Davis

32 nm CMOS teknolojisi kullanılarak IBM tarafından üretilen KiloCore’a “en hızlı çip” ünvanının verilmesinin sebebi, çipteki her bir işlemcinin birbirinden bağımsız küçük bir programının olması. Bunun altında yatan mantığın da her bir işlemcinin kendi programı üzerinden aynı işi birbirine paralel olarak yürütmesi olduğu belirtiliyor. Bu da her iş için daha az enerji harcanması anlamına geliyor.

Kısacası, üretilen işlemciyi enerji dostu, çok çekirdekli ve 1000 işlemcili çip olarak tanımlamak mümkün. Yani küçük yapı, az enerji, çok iş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

KAYNAKUC Davis

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler