AnasayfaBilimZihninizi okuyan elbise: Pangolin

Zihninizi okuyan elbise: Pangolin

Teknoloji ilerledikçe insanın zihnini anlamak bilim kurgu hikayesi olmaktan çıkar hale geldi. Her ne kadar aklınızdan geçen her kelimeyi okumak mümkün olmasa bile bu elbise aklınızdan geçenleri dışarıya da yansıtıyor.

Hollandalı modacı Anouk Wipprecht, tasarladığı elbiseleri kişinin beyin dalgalarına uyum gösterecek şekilde tasarlıyor. “Pangolin Pulu” adını verdiği bu proje için Johannes Kepler Üniversitesi Entegre Devre Enstitüsü ile ortak olarak çalışıyor.

Wipprecht, daha önce de yaptığı tasarımlarda kişinin beyin dalgaları aracılığıyla hislerini okuyup karşılık veren elbiseler üretmişti. Bunların arasında kişi rahatsız hissettiğinde diken gibi kollar uzatan veya kişi rahat hissettiğinde opaklığı değişen elbiseler mevcut.

Görsel: Vimeo / Anouk Wipprecht

“Pangolin” adını verdiği elbise, üzerindeki 1024 adet EEG sensörü ile kişinin beynindeki elektriksel aktiviteyi ölçüyor. Bu aktivite ile elde edilen sinyaller daha sonra elbisenin üstündeki ışıklara yansıyarak kişinin o anki ruh halini yansıtacak şekilde ışıklar vermeye başlıyor.

Tasarım ismini üzerindeki ışıkların şeklinin benzerliğinden dolayı “pangolin” adlı bir hayvandan alıyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler