AnasayfaHaberlerYeni Chrome Güncellemesi Laptop Batarya Ömrünü İyileştirecek

Yeni Chrome Güncellemesi Laptop Batarya Ömrünü İyileştirecek

Yeni güncellemeye kavuşan Chrome, laptop bataryalarının ömrünü tüketen Flash içeriklere çözüm getiriyor.

Adobe Flash kullanımı her geçen gün giderek azalsa da, birçok internet sitesinde hala kullanılmaya devam ediyor. Dezavantajı da, bilindiği üzere laptop bataryalarının ömrünü ciddi oranda tüketmesi. Ancak Google, Chrome’a gelen yeni güncelleme ile bu soruna bir çözüm getirmiş durumda.

Her ne kadar internet sitelerinde zengin içerik sağlasa da batarya düşmanı olan Flash içerikler için Google ile Adobe işbirliği yapmış durumda. Yeni güncelleme ile Chrome kullanıcıları artık Flash’ın dezavantajlarını bertaraf edebilecekler.

İşin teknik kısmı ise şu şekilde işliyor: Flash bulunan internet sitelerine girildiğinde, sayfanın merkezinde bulunmayan Flash animasyonları gibi içerikler otomatik olarak durduruluyor. Ancak flash video gibi ana içerikler bu durumdan etkilenmiyor. Eğer Chrome’un durdurmaması gereken bir Flash içeriği durdurması halinde ise kullanıcı ilgili içeriğe tıklayarak içeriğin oynatılmasını sağlayabiliyor.

Ses İle URL Paylaşımı Yapan Chrome Uzantısı: Google Tone

Yeni Chrome güncellemesinin ciddi oranda batarya sağlığına etki edeceğini vurgulayan Google, bu sayede kullanıcılara daha hızlı ve daha rahat bir Chrome deneyimi sunmuş olacaklarını belirtti.

Otomatik olarak gelecek olan güncelleme şimdilik sadece Chrome Beta sürümünü kapsıyor. Yakın zamanda ise tüm Chrome kullanıcıları için aktif edilmiş olacak. Ancak bu özelliği manuel olarak aktif etmek isterseniz; sırasıyla Ayarlar > İçerik Ayarları > Eklentiler altındaki “Önemli eklenti içeriğini algıla ve çalıştır” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Chrome Flash içerikleri durdurma

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler