AnasayfaHaberlerGoogle'dan Wassily Kandinsky İçin Özel Doodle

Google’dan Wassily Kandinsky İçin Özel Doodle

Google, 20. yüzyılın ünlü ressamlarından olan Wassily Kandinsky’ın 148. doğum günü için özel doodle tasarladı.

Bugün 20. yüzyılın en önemli ressamı ve sanat kuramcısı olan Wassily Kandinsky’ın 148. doğum günü. Özel kişiler için özel doodle‘lar hazırlayan Google da bu sefer anasayfasında bu ünlü ressam için hazırladığı bir doodle’a yer verdi.

Wassily Kandinsky doodle
Wassily Kandinsky doodle

Wassily Kandinsky kimdir?

Wassily Wassilyevich Kandinsky, 16 Aralık 1866 Moskova doğumlu Rus ressam, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarındandır. İlk modern soyut çizimleriyle ünlüdür.

Kandinsky çocukluğunu Odessa’da geçirir sonra Moskova Üniversitesi’nde hukuk ve ekonomi okumaya başlar. Hukuk kariyerinde çok fazla başarı elde edememiştir ve bunun sonucunda Dorpat Üniversitesi’nde profesör olur. 30 yaşlarındayken resim yapmaya başlar. 1896’da Münih’e yerleşir ve Münih Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydolur.

Kandinsky’nin sanatına baktığımızda Sunday, Old Russia (1904), Riding Couple (1907) tabloları haricindeki diğer tablolarında insan figürü fazlaca vurgulanmaz. 1900’lü yıllardaki Kandinsky tabloları arasında en önemlisi: The Blue Rider (1903). Kandinsky 1906-1908 yıllarını Avrupa’da seyahat ederek geçirir. Kandinsky, Blue Rose (Mavi Gül) adlı Moskovalı sembolist bir sanat grubunun üyesidir. Soyuta eğilimini belirleyen tablolarından biri olan, The Blue Mountain (1908-1909) bu döneme rastlar. Kandinsky Münih Neue Künstlervereinigung (New Artist’s Association) adlı grubu oluşturup grubun başkanı olur (1909). Grup 1911’de dağılır. Sonraları Kandinsky, August Macke, Franz Marc gibi sanatçılarla birlikte The Blue Rider adlı yeni bir grup oluşturur. Bu grup, 2 sergi gerçekleştirir ve faaliyetlerini daha da arttırarak sürdürecekken I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından 1914’te Kandinsky, Moskova’ya geri döner, bu dönem boyunca Kandinsky az sayıda tablo yapar. 1916’da Nina Andreievskaia ile tanışır ve ertesi yıl evlenir. 1920’de Moskova Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaya başlar, ertesi yıl Kandinsky, savaşın bitmesinin ardından Sovyet rejiminin sanat anlayışıyla ters düşer ve 1921 yılında tekrar Almanya’ya geri döner. Bauhaus Sanat Okulu’nda 1922-1933 yılları arasında (1933’de Naziler tarafından kapatılmıştır) sanat ve mimari dersleri verir. 1926 yılında Point and Line to Plane adlı kitabını çıkarır. Geometrik desenler Landinsky’nin tablolarında önemli bir yere sahiptir.

1927-1933 yılları Wassily Kandinsky‘nin romantik ya da somut dönemi olarak görülür. Bu dönemde resimsel işaretleri bolca kullanmış ve kullandığı renkler daha açık olmuştur; dönem tablolarından en iyi örnek olarak Between the Light (1931) verilebilir. 1933 yılında Kandinsky, Fransa’ya taşınır ve hayatının geri kalanını Fransız vatandaşı olarak burada geçirir. Paris yakınında Neuilly’ye yerleşir. Aslında bir bakıma izole bir hayat yaşar, çünkü soyut resim ve geometrik soyut resim Fransa’da henüz çok fazla tanınmamaktadır. Sanatsal moda Empresyonizm ve Kübizm’dir. Kandinsky, Joan Miró, Robert Delaunay, ve Piet Mondrian ile burada tanışır. Antoine Pevsner, Arp, ve Alberto Magnelli ile dost olur. 1939 yılında Fransız vatandaşı olur. Paris tabloları arasında Sky Blue (1940), Reciprocal Accord (1942) bulunur. Kandinsky, 1944 yılında Neuilly’de yaşamını yitirir.

KAYNAK9sn

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler