Anasayfa Tasarım Ünlü Otomobil Markalarının Logo Hikayeleri

Ünlü Otomobil Markalarının Logo Hikayeleri

Hepimizin bildiği ve hemen hemen her gün gördüğümüz ünlü otomobil markalarına ait logoların her biri, arkasında derin bir hikayeyi barındırıyor. Peki bu hikayelerde neler var? Hangi otomobil markasının logosu ne zaman, nasıl, hangi amaçla tasarlandı?

Gizli Anlamları Olan 20 Popüler Logo

Logoların büyük hali için görsellerin üzerine tıklayın.

Mitsubishi (1875)

Mitshubishi Logo

Mitsubishi logosu Tosa Clan’ın üç karosu ve Iwasaki ailesini temsil eden 3 meşe yaprağının kombinasyonu sonucu bugünkü şeklini almıştır. Şimdiki haliyle logoda bulunan karolar “güvenilirlik”, “sağlamlık” ve “başarı”yı temsil etmektedir. Ayrıca Mitsubishi kelimesinin “Mitsu” (üç) ve “bishi” (karo/elmas) kelimelerinden oluşturulduğu da belirtilmektedir.

Mercedes (1909)

Mercedes Logo

En popüler logolar arasında yer alan Mercedes-Benz logosunun, şeklini incelemekten ziyade anlamına bakmak gerekiyor. Zira 3 farklı yöne bakan Mercedes logosu; kara, deniz ve havadaki hakimiyeti ve kalitesini simgeliyor.

Alfa Romeo (1910)

Alfa Romeo Logo

Alfa Romeo’nun logosunda sol tarafta yer alan kırmızı haç, ana yurdu olan Milano’yu simgeliyor. Logonun sağ tarafında yer alan yılanın (veya ejderhanın) ağzından kurtulan insan sembolü ise yeniden doğmayı ve saflığı, temizliği ifade ediyor.

Chevrolet (1913)

Chevrolet Logo

Chevrolet logosu ilk akla gelen bir haç işaretini değil; aslında bir papyonu simgeliyor. Bunun da markanın arkasındaki isim William C. Durant’ın Paris’te kaldığı bir otelin restoranında yer alan bir duvar kağıdından esinlenmesiyle oluştuğu belirtiliyor. Logonun hikayesi için ortaya atılan diğer teoriler ise, yemek masası çizimi, gazete reklamı ve İsviçre bayrağı olarak biliniyor.

BMW (1917)

BMW Logo

BMW logosunun genellikle mavi rengin gökyüzünü, beyaz rengin ise pervaneleri simgelediği bir pervaneli uçağu simgelediği düşünülür. Ancak gerçek anlamında logoda yer alan mavi ve beyaz renkler, BMW’nin ana yurdu olan Almanya’nın Bavyera eyaletinin renklerini temsil etmektedir.

Ferrari (1923)

Ferrari Logo

Ferrari’nin logosunda yer alan “şaha kalkmış at” amblemi, ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nda yer alan İtalya’nın en iyi pilotlarından Francesco Baracca’nın uçağına çizilmişti. İtalya’da bir kahraman olarak bilinen Baracca’nın ölümünün ardından annesinin Enzo Ferrari’ye bu amblemin otomobillerinde kullanılmasını rica etmesi üzerine Ferrari’nin logosu belirlenmiş oldu.

Ford (1927)

Ford Logo

Ford ilk olarak 1907 yılında bir sadece bir yazı karakterinden oluşan bir logo kullanmaya başlamışsa da, mavi renkli oval arkaplan da 20 yıl sonra logoya dahil edildi. Şu anda Ford Motor Yönetim Kurulu Başkanı olan Bill Ford da kendi imzasında logoda yer alan özgün “F” harfini kullanmaktadır.

Audi (1932)

Audi Logo

Audi’nin iç içe geçmiş halkalardan oluşan logosu aslında sadece kendini değil; 1937’de Almanya’da kurulan ve dört otomobil firmasının (DKW, Horch, Wanderer ve Audi) birleşmesiyle oluşan Auto Union’ı simgelemektedir. Bu dört otomobil firmasından ise sadece Audi günümüze kadar ayakta kalabilmiştir.

Volkswagen (1937)

Volkswagen Logo

Volkswagen logosundaki “V” harfi (Volks) Almanca’da “insanlar” anlamına gelmektedir. “W” harfi (Wagen) ise “araba” demektir. Dolayısıyla üst üste bindirilmiş “V” ve “W” harfleri, “insanlar için yapılmış araba” anlamına gelmektedir.

Porsche (1954)

Porsche Logo

Porsche logosu aslında Almanya’nın çeşitli sembollerinin karışımından oluşmaktadır. Logonun merkezinde bulunan at sembolü, eskiden Almanya’nın en hızlı atlarının bulunduğu, şimdi ise en hızlı arabalarının bulunduğu Stuttgart’ı; sol üst ve sağ alt kısımlarda yer alan kılıca benzeyen simgeler Württemberg bölgesini; renkler ise Almanya bayrağının renklerini ifade etmektedir.

Lamborghini (1963)

Lamborghini Logo

Lamborghini’nin ilk ürünlerinden olan traktörlerin, o dönemde dört ayaklı bir hayvana benzetilmesi ve aynı zamanda Ferrari’ye rakip olmasıyla Lamborghini’nin bugünkü logosunun şekil aldığı söylenmektedir.

Toyota (1989)

Toyota Logo

Logonun içinde yer alan halka, müşterisinin kalbini, logonun en dış kısmında yer alan halka Toyota’nın kalbini ve logonun iç üst kısmında yer alan halka ise “T” harfini simgeliyor. Ancak bunun dışındaki bir teoride de, çeşitli kombinasyonlar sonucunda bu halkalar ile “TOYOTA” yazıldığı ve logonun da bu bağlamda tasarlandığı belirtiliyor.

Hyundai (1993)

Hyundai Logo

İtalik şekilde yazılan bir “H” harfinin yer aldığı Hyundai logosu, aslında bir el sıkışmayı simgeliyor. Hyundai ile müşterinin el sıkışmasını gösteren bu logo aynı zamanda güveni ve memnuniyeti ifade ediyor. Logonun dışındaki halka ise firmanın küresel amaçlarını simgeliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

Young Executive Academy (YEA) online olarak başlıyor!

Öğrenci Kariyeri tarafından 2018 yılında hayata geçirilen Young Executive Academy (YEA), 5 farklı alanda geleceğin yöneticilerini yetiştirmeyi hedefledi. İnsan Kaynakları, Endüstri 4.0, Girişimcilik, Satış...

Türkiye Yazılım Teknolojileri Raporu 2020: Hangi teknoloji daha çok tercih ediliyor?

Türkiye'nin büyüyen yazılım topluluklarından olan TalentGrid, Ekim 2020’de yayınladığı, şirketlerin yazılım geliştirirken kullandıkları teknolojileri listelediği Teknoloji Dizini'ni üzerinden detaylı bir analiz yaparak, yeni bir rapor...

CareerUp için geri sayım başladı

20 yıllık tecrübesiyle Marmara Üniversitesinin en aktif iş ve kariyer kulübü olan MieS, beklenen etkinlik CareerUp'ı gerçekleştiriyor. "Better Than Ever!" mottosu ile yola çıkılan CareerUp;...

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

İlgili İçerikler

Adobe Spark’a animasyon desteği geldi

Adobe Spark, Adobe Creative Suite'in nispeten az kullanılan programlarından biri. Ancak web site ve sosyal medya gönderileri için görsel tasarlama noktasında oldukça kolaylık sağlıyor....

Intel yeni logosunu duyurdu

Intel merakla beklenen 11. nesil işlemcileriyle birlikte yeni minimalist logosunu da duyurdu. Böylece şirket son 51 yılda üçüncü kez kurumsal kimliğini yenilemiş oldu. Sadeliği ile...

Google Haritalar artık trafik lambalarını da gösterecek

Google'ın bir süredir üzerinde çalıştığı Google Haritalar'da trafik lambalarını gösterme özelliği an itibariyle kullanıma sunulmaya başlandı. İlgili özelliğin şimdilik harita üzerindeki kavşaklarda sadece bir trafik lambası...

Tamamen Evde Çekilen #EvdeKal Temalı Honda Civic Reklamı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgını, markaları da ciddi derece etkiledi. Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de şüphesiz otomotiv sektörü oldu....

BMW Yeni Logosunu Duyurdu

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan BMW, yenilenen logosunu görücüye çıkardı. Almanya merkezli dünyanın en büyük üst düzey otomobil üreticilerinden olan BMW, yeni logosunu duyurdu....