Anasayfa Tasarım Ünlü Otomobil Markalarının Logo Hikayeleri

Ünlü Otomobil Markalarının Logo Hikayeleri

Hepimizin bildiği ve hemen hemen her gün gördüğümüz ünlü otomobil markalarına ait logoların her biri, arkasında derin bir hikayeyi barındırıyor. Peki bu hikayelerde neler var? Hangi otomobil markasının logosu ne zaman, nasıl, hangi amaçla tasarlandı?

Gizli Anlamları Olan 20 Popüler Logo

Logoların büyük hali için görsellerin üzerine tıklayın.

Mitsubishi (1875)

Mitshubishi Logo

Mitsubishi logosu Tosa Clan’ın üç karosu ve Iwasaki ailesini temsil eden 3 meşe yaprağının kombinasyonu sonucu bugünkü şeklini almıştır. Şimdiki haliyle logoda bulunan karolar “güvenilirlik”, “sağlamlık” ve “başarı”yı temsil etmektedir. Ayrıca Mitsubishi kelimesinin “Mitsu” (üç) ve “bishi” (karo/elmas) kelimelerinden oluşturulduğu da belirtilmektedir.

Mercedes (1909)

Mercedes Logo

En popüler logolar arasında yer alan Mercedes-Benz logosunun, şeklini incelemekten ziyade anlamına bakmak gerekiyor. Zira 3 farklı yöne bakan Mercedes logosu; kara, deniz ve havadaki hakimiyeti ve kalitesini simgeliyor.

Alfa Romeo (1910)

Alfa Romeo Logo

Alfa Romeo’nun logosunda sol tarafta yer alan kırmızı haç, ana yurdu olan Milano’yu simgeliyor. Logonun sağ tarafında yer alan yılanın (veya ejderhanın) ağzından kurtulan insan sembolü ise yeniden doğmayı ve saflığı, temizliği ifade ediyor.

Chevrolet (1913)

Chevrolet Logo

Chevrolet logosu ilk akla gelen bir haç işaretini değil; aslında bir papyonu simgeliyor. Bunun da markanın arkasındaki isim William C. Durant’ın Paris’te kaldığı bir otelin restoranında yer alan bir duvar kağıdından esinlenmesiyle oluştuğu belirtiliyor. Logonun hikayesi için ortaya atılan diğer teoriler ise, yemek masası çizimi, gazete reklamı ve İsviçre bayrağı olarak biliniyor.

BMW (1917)

BMW Logo

BMW logosunun genellikle mavi rengin gökyüzünü, beyaz rengin ise pervaneleri simgelediği bir pervaneli uçağu simgelediği düşünülür. Ancak gerçek anlamında logoda yer alan mavi ve beyaz renkler, BMW’nin ana yurdu olan Almanya’nın Bavyera eyaletinin renklerini temsil etmektedir.

Ferrari (1923)

Ferrari Logo

Ferrari’nin logosunda yer alan “şaha kalkmış at” amblemi, ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nda yer alan İtalya’nın en iyi pilotlarından Francesco Baracca’nın uçağına çizilmişti. İtalya’da bir kahraman olarak bilinen Baracca’nın ölümünün ardından annesinin Enzo Ferrari’ye bu amblemin otomobillerinde kullanılmasını rica etmesi üzerine Ferrari’nin logosu belirlenmiş oldu.

Ford (1927)

Ford Logo

Ford ilk olarak 1907 yılında bir sadece bir yazı karakterinden oluşan bir logo kullanmaya başlamışsa da, mavi renkli oval arkaplan da 20 yıl sonra logoya dahil edildi. Şu anda Ford Motor Yönetim Kurulu Başkanı olan Bill Ford da kendi imzasında logoda yer alan özgün “F” harfini kullanmaktadır.

Audi (1932)

Audi Logo

Audi’nin iç içe geçmiş halkalardan oluşan logosu aslında sadece kendini değil; 1937’de Almanya’da kurulan ve dört otomobil firmasının (DKW, Horch, Wanderer ve Audi) birleşmesiyle oluşan Auto Union’ı simgelemektedir. Bu dört otomobil firmasından ise sadece Audi günümüze kadar ayakta kalabilmiştir.

Volkswagen (1937)

Volkswagen Logo

Volkswagen logosundaki “V” harfi (Volks) Almanca’da “insanlar” anlamına gelmektedir. “W” harfi (Wagen) ise “araba” demektir. Dolayısıyla üst üste bindirilmiş “V” ve “W” harfleri, “insanlar için yapılmış araba” anlamına gelmektedir.

Porsche (1954)

Porsche Logo

Porsche logosu aslında Almanya’nın çeşitli sembollerinin karışımından oluşmaktadır. Logonun merkezinde bulunan at sembolü, eskiden Almanya’nın en hızlı atlarının bulunduğu, şimdi ise en hızlı arabalarının bulunduğu Stuttgart’ı; sol üst ve sağ alt kısımlarda yer alan kılıca benzeyen simgeler Württemberg bölgesini; renkler ise Almanya bayrağının renklerini ifade etmektedir.

Lamborghini (1963)

Lamborghini Logo

Lamborghini’nin ilk ürünlerinden olan traktörlerin, o dönemde dört ayaklı bir hayvana benzetilmesi ve aynı zamanda Ferrari’ye rakip olmasıyla Lamborghini’nin bugünkü logosunun şekil aldığı söylenmektedir.

Toyota (1989)

Toyota Logo

Logonun içinde yer alan halka, müşterisinin kalbini, logonun en dış kısmında yer alan halka Toyota’nın kalbini ve logonun iç üst kısmında yer alan halka ise “T” harfini simgeliyor. Ancak bunun dışındaki bir teoride de, çeşitli kombinasyonlar sonucunda bu halkalar ile “TOYOTA” yazıldığı ve logonun da bu bağlamda tasarlandığı belirtiliyor.

Hyundai (1993)

Hyundai Logo

İtalik şekilde yazılan bir “H” harfinin yer aldığı Hyundai logosu, aslında bir el sıkışmayı simgeliyor. Hyundai ile müşterinin el sıkışmasını gösteren bu logo aynı zamanda güveni ve memnuniyeti ifade ediyor. Logonun dışındaki halka ise firmanın küresel amaçlarını simgeliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

2,462BeğenenlerBeğen
527TakipçilerTakip Et
3,121TakipçilerTakip Et

Haberler

Uzakrota, dünyanın en iyi 10 seyahat etkinliğinden biri seçildi

2018 yılında Hollanda merkezli Bidroom tarafından "Dünyanın En Etkili 10 Turizm Etkinliği"nden biri olarak gösterilen; 2019 yılında ise Japonya merkezli HIS Travel tarafından "Dünyanın...

Koyunları güden robot çoban köpeği ile tanışın

Yeni Zelanda merkezli Rocos firması, Boston Dynamics işbirliğinde geliştirdikleri "Spot" isimli robot çoban köpeği ile koyunları gütmeyi hedefliyor. Sahip olduğu sıcaklık, gaz, LIDAR ve yüksek...

Siber Zorbalığa Uğrayan Japon Güreşçi Hana Kimura Hayatını Kaybetti

Günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelen siber zorbalık ve sosyal medya platformlarında yapılan linçler, insanların hayatını karartmaya devam ediyor. Son zamanlarda siber zorbalığa...

Torununun Fotoğrafını Facebook’ta Paylaşan Kadın Suçlu Bulundu

Kişisel verilerin korunması noktasında Avrupa Birliği kapsamında çıkarılan GDPR (General Data Protection Regulation) düzenlemesi ile ilgili ilginç bir örnek dava ortaya çıktı. Hollanda'da yaşayan...

İlgili İçerikler

Tamamen Evde Çekilen #EvdeKal Temalı Honda Civic Reklamı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgını, markaları da ciddi derece etkiledi. Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de şüphesiz otomotiv sektörü oldu....

BMW Yeni Logosunu Duyurdu

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan BMW, yenilenen logosunu görücüye çıkardı. Almanya merkezli dünyanın en büyük üst düzey otomobil üreticilerinden olan BMW, yeni logosunu duyurdu....

Merakla Beklenen “Türkiye’nin Otomobili” Tanıtıldı! İşte Bilmeniz Gerekenler…

Herkesin merakla beklediği yerli elektrikli otomobil modelleri tanıtıldı. İşte Türkiye'nin Otomobili hakkında bilmeniz gerekenler... Hepimizin merakla beklediği Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili bugün resmi olarak gün...

Facebook Yeni Kurumsal Logosunu Duyurdu

Sosyal medya devi Facebook, kurumsal amaçlar ve hizmetler doğrultusunda kullanmak üzere yeni kurumsal logosunu tanıttı. Özellikle Facebook, Google veya Twitter gibi üründen şirkete dönüşen...

Uber ve Lyft, Zorlu Bir Dönemin Ardından Halka Arz Ediliyor

Birçok ülkede faaliyetlerini sürdürmekte güçlük çeken Uber ve Lyft, New York Borsası'nda halka arz edilmek adına son gereklilikleri yerine getiriyor. The Wall Street Journal, son...