AnasayfaSosyal MedyaTwitter'da Daha Fazla Retweet Almanızı Sağlayacak 5 İpucu

Twitter’da Daha Fazla Retweet Almanızı Sağlayacak 5 İpucu

Twitter’da ne paylaşırsanız daha fazla etkileşim alırsınız? Daha fazla retweet alabilmek için atacağınız tweetin yapısı nasıl olmalı?

Twitter kullanıcılarının ve markaların en büyük dertlerinden biri de attıkları tweetlerin çok fazla ilgi görmemesidir. Bazı kullanıcılar bu durumu önemsemezken; bazıları içinse bu durum psikolojik bir hastalığa dönüşebilir. Peki tweetlerin daha fazla etkileşim alması için neler yapmak gerekiyor? Daha fazla retweet alabilmek için atılan tweetlerin içerikleri nasıl olmalı? Ne tür tweetler daha fazla retweet & favori alıyor? Gelin birlikte bir göz atalım.

Öncelikle bu soruların cevapları arasında bot hesaplar, çeşitli otomasyon sistemleri, retweet botları vs gibi etik olmayan işlemlerin kesinlikle yer almadığını (almaması gerektiğini) baştan belirtmemiz gerekir. Peki ne yapmak gerekiyor?

Twitter Bird
Twitter Bird

1. Tweetleri ideal uzunlukta tutun, fazla sayıda hashtag kullanmayın

160 karakterin son karakterine kadar kullanılan tweetler, retweet (RT) için çok elverişli olmaz. Zira doğrudan retweet etmek yerine örneğin “RT @KullaniciAdi: …” şeklinde başlayan tweetler ya da retweet edecek kullanıcının da görüşünün yer aldığı retweetler olabilir (bunlar aslen retweet sayılmaz ancak kullanıcı gözünde normal bir RT’den farkları yoktur).

Tweetler ne çok kısa; ne de çok uzun olmalı.
Tweetler ne çok kısa; ne de çok uzun olmalı.

Yapılan araştırmalara göre uzunluğu 100 karakterden az olan tweetler (ideal: 71 – 100 arası) %17 daha fazla etkileşim almaktadırlar. Dolayısıyla tweetlerinizi bu aralıkta tutmaya özen gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra tweet içinde çok fazla hashtag kullanmamalısınız. Zira spam olarak algılanabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Sosyal Medyada İdeal Karakter, Kelime ve Dakika Uzunlukları

2. Tweetlerinizde canlı ve renkli fotoğraflara yer verin

Yapılan araştırmalara göre; fotoğraf içeren tweetler %18 daha fazla tıklama, %89 daha fazla favori ve %150 daha fazla retweet elde etmenizi sağlamaktadır. Bunda fotoğrafın kalitesi ve yapısının da etkisi vardır. Dolayısıyla tweetlerde daha canlı ve daha renkli fotoğraflar kullanmak, etkileşiminizi daha fazla arttırmanız konusunda size fayda sağlayabilir.

Canlı ve renkli fotoğraf içeren tweetler daha fazla retweet sağlar.
Canlı ve renkli fotoğraf içeren tweetler daha fazla retweet sağlar.

3. Mini-infografikler ve istatistik içeren grafikler ekleyin

Tweetlerinizde kitlenize hitap eden mini-infografiklere, istatistik ve çeşitli bilgi içeren grafiklere yer vermek daha fazla retweet almanızı sağlayabilir. Örneğin Larry Kim adlı kullanıcının paylaştığı çeşitli infografik ve istatistik içeren fotoğraflar, diğer tweetlerine oranla %8 daha fazla etkileşim sağladığını bize göstermektedir. 260’tan fazla retweet, 600’den fazla tıklama ve 30,000’den fazla etkiye sahip olan aşağıdaki tweet bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

[vc_button title=”Etkili Twitter Video Stratejisi İçin İşinize Yarayacak 5 İpucu” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/etkili-twitter-video-stratejisi-icin-isinize-yarayacak-5-ipucu”]

4. Takipçilerinizi gülümsetecek tweetler atın

İnternet kullanıcıları içinde gerçekten ciddiye alınması gereken büyük bir kitlenin, sosyal medya platformlarını bir rahatlama ve gülme aracı olarak kullandığını hepimiz görebiliyoruz. Zira sosyal medya karikatür, komik video, caps vs gibi paylaşımlarla dolu. Bu nedenle seviyeli, abartı olmayan, markanıza veya kendi kitlenize uygun bir mizaha sahip olan tweetler de daha fazla retweet almanızı sağlayabilir.

5. Faydalı içerikler sunun.

Tweetler her zaman siyasi, komik veya kişisel olmak zorunda değildir. Kendi takipçilerinizin hoşuna gidebileceği, faydalanabileceği ve paylaşabilecekleri içeriklerin yer aldığı tweetler de atabilirsiniz. Bu sayede onları uzun vadeli bir retweet kitlesine dönüştürebilirsiniz.

[vc_button title=”Twitter’ın Pek Bilinmeyen 8 Özelliği ve İpuçları” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/twitter-bilinmeyen-ozellikleri-ipuclari”]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler