AnasayfaHaberlerTwitter'a Tweet Düzenleme Seçeneği mi Geliyor?

Twitter’a Tweet Düzenleme Seçeneği mi Geliyor?

Söylentilere göre Twitter, kullanıcının gönderdiği tweetleri belli bir zaman sınırı içinde düzenleyebilmesini sağlayacak yeni özellik üzerinde çalışıyor.

Matthew Keys kendi blogu The Desk’te paylaştığı yazıya göre Twitter tweet düzenleme özelliği üzerinde çalışıyor. Haberi Twitter çalışanlarından aldığını belirten Matthew Keys, Twitter’ın bu özelliği uygulama sahasına sokmak için aylardır üzerinde çalışmalar yaptığını da belirtti.

Alınan bilgilere göre; bir kullanıcı bir tweet gönderdikten sonra belli bir süre içinde gönderdiği tweet üzerinde ufak değişiklikler yapabilecek. Ancak düzenleme yapabilmek için gerekli olan zaman aralığı henüz bilinmiyor.

Tweet düzenleme seçeneği ile ilgili gelen bilgiler arasında şunlar yer alıyor:

  • Tweet gönderildikten sonra, tweetin üzerinde belirli bir süre zarfında “Düzenle” ibaresi yer alacak. Bu süre zarfı içinde kullanıcı tweetini bir miktar düzenleyebilecek. Belirlenen süre sonunda kullanıcı düzenleme yapamayacak.
  • Düzenleme kapsamında sadece bir kelime silmek veya düzenlemek yada bir veya iki tane ekstra kelime eklemek olacak.
  • Gönderilen bir tweet sadece bir kere düzenlenebilecek. Düzenlenmiş olan tweet kullanıcının profilinde hemen gözükecek. O tweeti daha önce retweet eden kullanıcıların profilleri de düzenlenen tweet ile güncellenecek.

Söylentilere göre Twitter bunlar ile bağlantılı olarak ayrıca yeni bir algoritma geliştiriyor. “Editorial algorithm” adındaki yeni algoritma ise kullanıcının tweeti düzenlerken, amacının tweeti tamamen değiştirmek mi yoksa küçük bir kısmını düzenlemek mi olduğunu saptayacak. Ancak kaynaklara göre bu algoritma hala gelişim aşamasında.

Buna da bir göz atın >> “Bir Twitter Hikayesi [İNFOGRAFİK]”

Ancak bu özelliğin bu hali ile çok fazla sorun teşkil edeceğini, kullanıcılar için pek fayda sağlamayacağını savunanlar da var. Çünkü kullanıcı kendisinin düzenleyerek retweet ettiği (örn: “RT @Abc: Xyz” şeklindeki) tweetler orjinali düzenlendiği zaman geçerliliğini yitirecek. Yani kullanıcının tweetini düzenlemesi, diğer kullanıcının retweetini etkilememiş olacak. Dolayısıyla tweet düzenleme özelliği böyle durumlarda geçersiz olacak.

Bu özellik marka profilleri için oldukça faydalı olacak. Çünkü belli bir kitlesi olan markaların Twitter hesapları üzerinden atılan yanlış bir tweetin çığ gibi büyümesi kaçınılmaz bir gerçek. Bu özellik bir parça da olsa, krize neden olabilecek durumların hafifletilmesi konusunda markalara yardımcı olmuş olacak.

NOT: Bir Twitter sözcüsü bütün bu söylentileri reddetti. Ancak yine de gelecek zaman içinde böyle bir düzenleme geleceği konusunda başka kaynaklar tarafından yapılan iddialar devam ediyor. Söylentilerin doğru olup olmadığını ise önümüzdeki günlerde hepimiz görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler