AnasayfaTeknolojiTürkiye'deki Nesnelerin İnterneti (IoT) Girişimleri

Türkiye’deki Nesnelerin İnterneti (IoT) Girişimleri

Teknoloji dünyasında son yılların gözdesi olan Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT), sektörde birçok girişimciye ve firmaya yeni fikirler kazandırmaya devam ediyor. Oldukça hızlı bir şekilde gelişen IoT sektöründe cihazlar-arası veri transferi sayesinde birçok akıllı sistem eş-zamanlı olarak insanlığın hizmetine sunuluyor. Hatta yapılan araştırmalara göre Nesnelerin İnterneti için yapılan harcamaların da 2020 yılında 1.7 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor.

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir?

Peki dünyanın birçok ülkesinde binlerce örneğini gördüğümüz IoT girişimleri, ülkemizde ne durumda? Türkiye’de an itibariyle hangi IoT girişimleri bulunuyor?

Nesnelerin İnterneti Topluluğu (IoTxTR) tarafından yapılan bir araştırma, bu sorulara cevap veriyor. Türkiye’deki IoT girişimlerinin ele alındığı araştırmaya göre Türkiye’de an itibariyle 42 IoT girişimi bulunuyor.

Beacon, Akıllı evler, Enerji yönetimi, Akıllı şehirler, Bulut platformları gibi kategorilerin daha fazla ön planda olduğu Türkiye’deki IoT girişimlerinin tam listesi ise şöyle:

Türkiye Nesnelerin İnterneti IoT girişimleri

Listeyle ilgili gelişmeleri Nesnelerin İnterneti Topluluğu isimli LinkedIn grubundan takip edebilirsiniz.

Muharrem Taç ile Nesnelerin İnterneti Üzerine [RÖPORTAJ]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler