AnasayfaİnfografiklerTürkiye ve Dünyadaki Hosting Firmalarının 2015 Karnesi (RAPOR)

Türkiye ve Dünyadaki Hosting Firmalarının 2015 Karnesi (RAPOR)

Türkiye ve dünyada sektörü domine eden hosting firmalarının sahip olduğu pazar paylarına hazırlanan rapor eşliğinde bir göz atın.

Zaman içerisinde web teknolojilerinin hızla gelişmesi ve internet hacminin günden güne genişlemesi, web barındırma yani web hosting firmalarını da amansız bir rekabete sürüklemiş durumda. Bu yarışta geri kalmak istemeyen hosting firmaları da her geçen gün altyapısını ve dolayısıyla kullanıcı tabanını genişletmeye devam ediyor. Peki dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen hosting firmaları hangileri? Pastanın büyük payını hangi web barındırma firmaları alıyor?

Talebimiz doğrultusunda web hosting firmalarını karşılaştıran Host Advice tarafından hazırlanan bir rapor, bu pazarı hangi hosting firmalarının domine ettiğini bizlere gösteriyor. Müşteri sayılarına göre hazırlanan raporda ortaya çıkan veriler şöyle:

2015 Web Hosting Pazar Payları – Dünya

Küresel olarak baktığımızda en fazla müşteriye sahip 10 hosting firması listesinin başında -tahmin edildiği üzere- dünyanın en popüler hosting firması olan GoDaddy geliyor. GoDaddy’yi ise sırasıyla Blue Host, Host Gator, OVH.com, Amazon Web Services, Rackspace, 1&1, Hetzner, SoftLayer ve DreamHost takip ediyor.

Küresel pazar paylarının hakimi olan 10 hosting firmasının 7’si ABD, 2’si Almanya ve 1’i de Fransa merkezli olarak karşımıza çıkıyor.

Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Küresel)
Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Küresel)

Dünya üzerindeki en iyi hosting ülkelerinin sıralamasına baktığımızda ise Amerika Birleşik Devletleri’nin %50.09 gibi bir oranla diğer ülkelerden açık ara önde olduğunu görüyoruz. Sıralamayı aşağıda görüldüğü üzere Almanya, Çin, Birleşik Krallık, Japonya Fransa, Hollanda Rusya, Kanada ve Çek Cumhuriyeti devam ettiriyor.

En iyi hosting ülkeleri sıralaması (2015)
En iyi hosting ülkeleri sıralaması (2015)

2015 Web Hosting Pazar Payları – Türkiye

Türkiye’deki hosting firmalarına baktığımızda ise en fazla müşteriye sahip olan hosting firmaları listesinin başında Natro Host‘un olduğunu görüyoruz. %9.86 pazar payına sahip olan Natro Host’u sırasıyla; SadeceHosting, NetInternet, DorukNet, Turhost, Radore, Netdirekt, IHS Telekom, Kriweb ve Vargonen takip ediyor.

Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Türkiye)
Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Türkiye)

Listeyi genişlettiğimiz zaman ise küresel pazarın lideri olan GoDaddy firmasının Türkiye’de de 19. sırada yer aldığı karşımıza çıkıyor. Bu da GoDaddy firmasını Türkiye’de en çok tercih edilen 30 hosting firması arasındaki tek yurtdışı merkezli firma yapıyor.

[quote_center].tr uzantılı her 4 domainden 1’i yurtdışında barındırılıyor.[/quote_center]

Host Advice tarafından Türkiye’deki .tr uzantılı domainler ilgili olarak tarafımıza ulaştırılan bilgiler de hayli dikkat çekici. Buna göre .tr uzantılı 4 alan adından 1’i yurtdışında barındırılıyor. Bu domainleri barındıran -Türkiye dışındaki- firmaların başında ise ABD merkezli Host Gator firması bulunuyor.

.tr domainin en fazla barındırıldığı ülkeler ve sahip olduğu pazar paylarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

[table attr class=”table-bordered”]Ülke,.tr domaini pazar payları[attr sort=”asc”]

Türkiye,%73

ABD,%15

Almanya,%4

Diğer,%6[/table]

.tr domaini kapsamında yurtdışı merkezli firmaların pazar paylarına göre sıralaması ise şöyle:

[table attr class=”table-bordered”]Şirket,Ülke,Pazar Payı[attr sort=”asc”]

Host Gator,ABD,%4

GoDaddy,ABD,%3

Hetzner,Almanya,%3

Amazon Web Services,ABD,%2

OVH.com,Fransa,%2

LeaseWeb,Almanya,%1[/table]

[Tweet “Hosting sektöründe dünyada @GoDaddy, Türkiye’de ise @NatroHost listenin başında yer alıyor.”]

Hazırlanan raporun geneline baktığımızda dünyada GoDaddy, Türkiye’de ise Natro Host firmasının liderliği sürdürdüğünü görüyoruz. Ancak dünyada GoDaddy her ne kadar açık ara önde olsa da Türkiye’deki pazar paylarının birbirine yakın olması sebebiyle (özellikle ilk iki sıra) listenin zaman içerisinde değişiklik gösterebileceği ihtimalinin de üzerinde durmakta fayda var. Bakalım bu sıralamalar önümüzdeki yıllarda nasıl seyredecek hep birlikte görmüş olacağız.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiği de aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Görselin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz.

Web Hosting Pazar Payları 2015 (Küresel)
Web Hosting Pazar Payları 2015 (Küresel)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler