AnasayfaTeknolojiTrafiğin Üzerinden Giden Otobüs Projesi Hayata Geçti

Trafiğin Üzerinden Giden Otobüs Projesi Hayata Geçti

Sosyal medya platformlarında veya haber sitelerinde trafikte akış halinde olan araçların üzerinden giden bir otobüs projesine mutlaka denk gelmişsinizdir. İlk başta bir konsept olarak yayılan bu proje artık gerçek anlamda hayata geçirilmiş durumda.

Çindeki trafik sorununa bir çözüm olarak getirilen ve “Transit Elevated Bus, TEB” (Transit Yükseltilmiş Otobüs) adı verilen bu proje artık bir prototip olmaktan çıktı ve ilk yolcu seferini gerçekleştirdi.

Transit Elevated Bus 2

Tüm sistemin elektrik ile çalıştığı TEB’ler, 7.8 metre genişliğe ve 4.8 metre yüksekliğe sahip. Alt kısmında yer alan ve trafikteki araçların geçtiği boşluğun yüksekliği ise 2 metre. Ayrıca şu anda 300 yolcu kapasitesine sahip olan bu otobüsler, önümüzdeki günlerde birbirine bağlanarak bu kapasitesini de arttırmış olacak.

Otobüsün ulaştığı maksimum hız ise 68 km/s.

Ünlü Otomobil Markalarının Logo Hikayeleri

Çin’de bir süre test sürüşlerine devam edileceği belirtilen TEB’ler için, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Fransa gibi bazı diğer ülkelerin de lisans konusunda Çin ile anlaşma sağlayarak bu faydalı taşıma sistemini kullanmaya başlayacağı belirtiliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler