AnasayfaİnternetTelekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Kapatılıyor!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Kapatılıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı‘nda önemli açıklamalarda bulundu. “Pislik yuvası” olarak nitelendirdiği Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın (TİB) kapatılacağını açıkladı.

15 Temmuz 2016 darbe girişimindeki istihbarat zafiyetine değinen Erdoğan, “Bütün pisliklerin kaynağı” olarak nitelendirdiği Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kapatılacağını ve TİB konusunda BTK‘nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) gereken adımları atacağını belirtti. Ayrıca TİB bünyesindeki çalışanlar hakkında da gereğinin yapılacağını ifade etti.

Darbenin istihbaratının zamanında alınamaması, örgütün önce istihbarat teşkilatlarımızı çökertmek istemesinden kaynaklanıyor. İstihbarat örgütleri mecrileri uyarmamış. Uyarmadığı için düşmanlık yapmıştır. Artık güçlü bir istihbarat ağı kurmamız şarttır. Bu süreç Türkiye’nin devlet yapılanmasında bir revizyonuna fırsat hazırlamıştır. Mesela TİB’i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsini de hazırlıklarını yaptık, gereği neyse yapacağız. TİB konusunda BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) gereken adımları kendisi atacak.”

Recep Tayyip Erdoğan

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) nedir?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Türkiye’de telekominikasyon yoluyla yapılan iletişimin içeriğini kontrol etmekle yükümlü devlet kurumudur. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bağlıdır.

Ağustos 2005’te kurulmuş ve tümüyle işlevsel olarak Temmuz 2006’da çalışmalarına başlamış olan Başkanlık, bugüne kadar Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet ve Jandarma istihbaratının ayrı ayrı birimler ve savcılıklardan aldıkları izinlerle gerçekleştirdikleri telefon dinlemelerini tek merkezden yapmak ile yükümlüdür. Başkanlık ayrıca 5651 Sayılı Kanun’a göre İnternet içeriğinin izlenmesi / denetlenmesinden ve yargıç, mahkeme ve Cumhuriyet savcıları tarafından verilmiş erişim engelleme kararlarının uygulanmasından da sorumludur. Türkiye dışında barındırılan içeriğe erişimi, idari kararla engelleme yetkisine de sahiptir. Gayriresmi verilere göre 2014 yılında 18 binden fazla internet sitesi TİB tarafından erişime engellenmiştir. [Vikipedi]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler