AnasayfaTeknolojiTablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor!

Tablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor!

Otizmli çocuklar, eğitmenler ve ailelerin kullanımı için özel olarak geliştirilen “Tohum” ve “Tohum 2” tablet uygulamalarını daha önce duymuş muydunuz?

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı tarafından “Tablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor” kapsamında geliştirilen uygulamalar; otizmli çocukların hem eğitimine katkı sağlıyor hem de onları teknolojiyle buluşturuyor.

Tohum ve Tohum 2 olarak geliştirilen tablet uygulamaları AppStore’da ücretsiz olarak yer alıyor. Bu uygulamalar aynı zamanda otizmli çocuklar için özel olarak hazırlanmış ilk Türkçe tablet uygulamaları olma özelliği taşıyor.

Tablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor
Tablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor

Tohum uygulaması

Tohum uygulamasında iletişim, beceri öğrenme, nesnelerin ismini öğrenme, etkinlik çizelgesi yapma gibi bölümler bulunuyor:

İletişim bölümünde çocuğun evde, okulda ve serbest zamanında isteyebileceği yiyecek/içecekler, yapmak isteyeceği aktiviteler, hissettiği duygular gibi 6 farklı kategori yer alıyor. Örneğin çocuk meyve suyu içmek istiyorsa, “içecekler” kategorisinden meyve suyunun fotoğrafına dokunmasının ardından tabletten “meyve suyu” sesi çıkıyor.

Beceri öğrenme bölümü; özbakım, sosyal beceriler, mutfak ve ev ve iletişim bölümlerini kapsamaktadır. Beceriler, video ve resimli anlatımlarla öğretilmektedir.

Tohum uygulaması
Tohum uygulaması

Nesne ismi öğrenme bölümünde ise toplam 80 adet nesne ev eşyaları, giysiler, taşıtlar gibi 8 farklı kategori altında toplanmıştır. Çocuğunuz, öğrenmesi gereken en temel nesneleri bu bölümde çalışarak öğrenebilir. Örnek olarak elmanın öğretilmesi için çocuğa zorluk seviyesine göre iki veya üç farklı nesne resmi gösterilip, sesli olarak “hangisi elma?” sorusu sorulmakta ve çocuğun elma imajına dokunması beklenmektedir. Öğretim ipuçlu veya ipuçsuz olarak yapılabilmektedir. Bu bölümde kişiselleştirme özelliği de mevcuttur: Nesnelerin öğretimi bittikçe, öğretmek istediğiniz yeni nesnelerin fotoğrafını çekip isimlerini bu bölüme ekleyebiliyorsunuz.

Otizmli çocukların günlük etkinliklerini kendi başlarına yapmalarına yardımcı olan etkinlik çizelgesi, dördüncü ve son bölümü oluşturmaktadır. Etkinlik çizelgesi, parka gitmek, müzik dinlemek, oyun oynamak gibi etkinlikleri içermektedir. Bu bölümde de kişiselleştirme özelliği vardır, yani farklı etkinlikleri anlatan fotoğraf veya imajlar çizelgeye eklenebilmektedir.

Tohum 2 uygulaması

Tohum 2’de ise nesne eşleme, vücudu tanıma ve temel eylemleri öğretme ile ilgili bölümler bulunuyor:

Nesne fotoğraflarını eşleme modülü dokuz kategoriden oluşmaktadır. Her kategoride o kategoriye ait on adet nesne fotoğrafı yer almaktadır. Bu on fotoğraf ile toplamda yirmi hamle eşleme çalışılabilir. Tam anlamıyla bir öğretimin gerçekleştirilebilmesi için yanlışsız öğretim yöntemleri kullanılarak tasarlanmıştır.

Tohum 2 uygulaması
Tohum 2 uygulaması

Vücut Bölümlerini Tanıma bölümünde, vücut bölümleri; basitten karmaşığa olmak üzere toplamda dört bölümden oluşmaktadır. Bu kategorilerde vücudumuzdan toplam 12 bölüm çalışılmaktadır.

Eylemleri Tanıma bölümünde, çocuğun çeşitli komutları dinlemesinde, anlamasında ve gerçekleştirmesinde, ifade edici dil becerilerinin gelişiminde, çevresinde olup bitenleri anlamlandırmasında yardımcı olacak becerilerin önkoşulunu oluşturmaktadır.

Oldukça faydalı olan ve daha fazla destek olunması gereken “Tablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor” projesi kapsamında geliştirilen uygulamaları,  App Store’da “Tohum” veya “Otizm” yazarak aratabilir ya da aşağıdaki bağlantılar üzerinden  bu uygulamaları indirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak içinse Tohum Otizm Vakfı’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler