AnasayfaİnfografiklerSosyal Medyanın Geleceği Görsel İçerikler mi?

Sosyal Medyanın Geleceği Görsel İçerikler mi? [İNFOGRAFİK]

Gün geçtikçe popülaritesini arttıran görsel tabanlı sosyal ağlar, sosyal medyanın geleceğini görsel içeriklerin belirleyeceğini mi gösteriyor?

Sosyal medyanın insan hayatına aniden girmesi ve tüm dünyada artık vazgeçilmez bir unsur haline gelmesi bazı soruları da beraberinde getirmiştir: “Sosyal medyanın geleceği ne olacak?”, “Sosyal ağlar bir gün bitecek mi?”. Çok hızlı gelişen internet dünyasına baktığımız zaman bu sorunun cevabını net olarak söylemek biraz zor. Ancak Instagram, Vine, Pinterest gibi platformların oldukça hızlı yükselmesi, sosyal medyada görsel içeriklerin öneminin her geçen gün arttığını bizlere açıkça gösteriyor. Bu da sosyal medyanın bir sonraki aşamasında görsel içeriklerin ön plana çıkacağını bizlere gösteriyor.

Oracle tarafından hazırlanan bir infografik de günümüzde görsel içeriklerin ne kadar önem kazandığını açıkça vurguluyor. İnfografiğe geçmeden önce infografikte bahsedilen verilerin kısa bir özetini çıkaracak olursak şöyle diyebiliriz:

60,000 kat daha hızlı

Ortalama bir insan beyni, bir görsel içeriği bir yazılı içeriğe göre 60,000 kat daha hızlı çözümlemektedir. Bilimsel açıdan ispatlanan bu durum, Instagram, Vine, Pinterest gibi platformların nasıl bu kadar hızlı yükseldiğini açıklayan donelerden sadece biri.

[Tweet “İnsan beyni, görselleri yazılara göre 60,000 kat daha hızlı çözümlemektedir.”]

Saniyede 5 tweet

Twitter’ın Vine’ı satın almasının ardından eklenen yenilikler ile platformun daha kullanışlı hale geldiği bir gerçek. Buna ek olarak videolar direkt olarak göze hitap ettiği için kullanıcılar kolay bir şekilde yapılan bu paylaşımlar ile etkileşime geçebiliyor. Twitter’da her saniye Vine içerikli 5 tweetin atılması ise Vine’ın bu konudaki popülaritesini bizlere göstermektedir.

Yahoo’nun hamleleri

1.1 milyar dolar karşılığında Tumblr’ı ve sosyal medya verilerini görselleştiren Vizify platformunu satın alan; aynı zamanda bitti denilen Flickr’ı tekrar canlandıran Yahoo’nun bu hamlelerine baktığımızda, şirketin geleceği görüğ görsel içerikli platformlara yatırım yaptığını net bir şekilde görebiliriz.

Oracle tarafından hazırlanan infografikte ise görsel içeriğin önemi ayrıntılı bir şekilde ele alınmış. İnfografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sosyal medyada görsel içerik (infografik)
Sosyal medyada görsel içerik (infografik)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler