AnasayfaİnfografiklerSosyal Medyada İdeal Karakter, Kelime ve Dakika Uzunlukları

Sosyal Medyada İdeal Karakter, Kelime ve Dakika Uzunlukları

Sosyal medyada etkileşimi maksimum düzeye çıkarmak için ideal kelime, karakter ve dakika uzunlukları nasıl olmalı? Hazırlanan infografiğe bir göz atın.

Sosyal medya platformlarında etkileşimi arttırmak için belirlenen stratejilerde; içerik türü, görsel kalitesi, düzgün dil kullanımı gibi ölçütlerin yanı sıra kullanılan karakterlerin uzunluğu da oldukça önemlidir. Bazen fayda sağlayacağı düşünülen uzun kelimeler & cümleler uzunluğunu arttırdıkça etkileşimi düşürür. Bu durum çok kısa yazılan metinler için de geçerlidir. Eğer etkileşimi arttırmak istiyorsanız bu uzunlukları ideal ölçülerde tutmanız gerekir.

Atılan bir tweet kaç karakterden oluşmalı? LinkedIn paylaşımlarındaki ideal kelime uzunluğu ne olmalı? YouTube’da video uzunluğu kaç dakika olmalı? Gelin birlikte bu soruların cevabına bir göz atalım.

The Internet Is a Zoo (SumAll & Buffer)
The Internet Is a Zoo (SumAll & Buffer)

İdeal karakter uzunlukları

Tweetler: 71 – 100 karakter — Uzunluğu 100 karakterden daha az olan tweetler, %17 daha fazla etkileşim alır.

Facebook gönderileri: 40 karakter — İçeriğinde 40 karakter barındıran Facebook gönderileri, 40’dan fazla karaktere sahip olan gönderilerden %86 daha fazla etkileşim alır.

Google+ gönderileri: 60 karakter — Eğer Google+ gönderilerinde 60 karakter’den fazla yazarsanız, metin özet şeklinde gözükür ve böyle gönderiler de etkileşimi düşürür. Dolayısıyla etkileşim için maksimum 60 karakter kullanmalısınız.

Hashtagler: 6 karakter — Karakter uzunluğu 6 olan hashtaglerin etkileşim oranı daha fazladır.

İdeal kelime uzunlukları

LinkedIn gönderileri: 25 kelime — LinkedIn gönderilerinde işletmelere yönelik olan pazarlama stratejileri için 16 – 25 arası kelime; direk müşterilere yönelik olan stratejilerde ise 21 – 25 arası kelime, daha fazla etkileşim için ideal sayılardır.

Blog yazısı başlıkları: 6 kelime — Blog yazılarının başlıklarının çok az sayıda veya çok fazla sayıda kelimeye sahip olması yazının albenisini kaybedebilir. En ideali ise 6 kelimedir.

Blog yazıları: 1600 kelime — Yazının çok uzun olması okuyucuyu sıkabileceği gibi; yazının çok kısa olması da vermek istediğiniz mesajın tam kavranamaması sonucunu doğurabilir. Bu problemleri yaşamamak için yazıda kullanılması gereken kelime sayısı ortalama 1600’dür.

İdeal dakika uzunlukları

YouTube: 3 dakika — YouTube’daki en popüler 50 videonun araştırılmasının ardından video uzunluklarının ortalama 2 dakika 57 saniye olduğu tespit edilmiştir. Bu da video uzunluğunun arttıkça etkileşimin azaldığını göstermektedir.

[Tweet “YouTube’daki en popüler 50 video, ortalama 3 dakika uzunluğa sahiptir. #YouTube”]

Podcastler: 22 dakika — Araştırmalara göre ortalama bir podcast dinleyicisinin dikkatini dağıtmadan podcasti dinleme süresi 22 dakikadır.

Slideshare: 6 dakika (61 sayfa) — Eğer izleyicilerin sunuma odaklanmasını istiyorsanız, yaratıcı bir şekilde tasarlanan 61 sayfalık slaytın ilgisini ortalama 6 dakika gibi bir süre içerisinde maksimuma çıkartabilirsiniz.

İdeal uzunluklar ile ilgili yapılan çalışmanın tamamına SumAll ve Buffer tarafından hazırlanan infografiği inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya ideal uzunluklar - SumAll, Buffer
Sosyal medya ideal uzunluklar – SumAll, Buffer
KAYNAKBuffer

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler