AnasayfaHaberlerGoogle'dan Sevgililer Günü İçin Özel Doodle

Google’dan Sevgililer Günü İçin Özel Doodle

Özel günler için özel logolar tasarlayan Google, 14 Şubat Sevgililer Günü için de anasayfasında özel bir doodle’a yer verdi.

Tarihe damgasını vuran kişiler, popüler organizasyonlar, özel günler ve daha nicesi için özel logolar tasarlayan Google, bugün de 14 Şubat Sevgililer Günü için hazırladığı doodle‘a anasayfasında yer verdi.

Google Sevgililer Günü doodle
Google Sevgililer Günü doodle

Sevgililer Günü’nün Tarihçesi

Her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan Sevgililer Günü, kökenine bakıldığında aslında Roma Katolik Kilisesi’nin inancına dayanan özel bir gün olup; Valentine ismindeki bir din adamına ithafen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu özel gün bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İng: St. Valentine’s Day) olarak adlandırılır. Valentine kelimesi ise Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılmaktadır.

Günümüzde ise sevgililerin birbirlerine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Bu kültür ise 1800’lü yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasıyla başlamıştır. Ayrıca popüler olmasıyla birlikte bunun ticari yönü de zaman içerisinde çok fazla önem kazanmış ve tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

KAYNAKWIKIPEDIA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler