AnasayfaHaberlerOxford Üniversitesi Araştırmalarına Göre Yılın Kelimesi: Selfie

Oxford Üniversitesi Araştırmalarına Göre Yılın Kelimesi: Selfie

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre 2013 yılı içinde en fazla kullanım artışı gösteren kelime “Selfie” olarak açıklandı.

“Kamera ile kişinin kendi fotoğrafını çekmesi” olarak tanımlanan “selfie” kelimesi internet dünyasında oldukça popüler haline gelen bir kelime. Oxford Üniversitesi’nin yaptığı araştırma ise kelimenin ne kadar popüler olduğunu ispatlıyor.

Akıllı telefonların her geçen gün yaygınlaşması sonucu selfie tarzda fotoğraf çekimleri de bir fenomen haline gelmiş durumda. Son zamanlarda özellikle Instagram’da çok sık paylaşılan selfie fotoğraflar oldukça ilgi görüyor. Ki Instagram’da daha fazla beğeni almak için verilen tavsiyelerden biri ise selfie tarzda fotoğraf çekmek olmuştur.

Tekil kullanım: Selfie yada Selfy – Çoğul kullanım: Selfies

Oxford Dictionaries tarafından açıklanan istatistiklere göre selfie kelimesi son 1 yıl içinde %17,000 oranında inanılmaz bir artış gösterdi. İlk olarak 2002 yılında kullanılan selfie kelimesi asıl popülerliğine, fotoğraf paylaşım platformu Flickr’da kullanılan #selfie hashtagi ile ulaşmıştır. 2012 yılında ise tüm sosyal medya platformlarında bir fenomen haline gelmiştir.

Görsel: Huffington Post

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler