AnasayfaBilimRobotik Hamam Böcekleri İnsanları Kurtaracak!

Robotik Hamam Böcekleri İnsanları Kurtaracak!

Hayatımıza girdiği ilk yıllarda sistematik ve fiziki yapısı itibariyle hepimizde şok etkisi yaratmış olan robotlar şimdilerde hayatımızın bir parçası oldu. Robotlar genelde fikir olarak mühendislik harikası olarak karşımıza çıksa da, bu kez durum biraz farklı. Farklılığın nedeni ise bu robotun doğadan ilham alması… Karşımızda Biyomimikri!

Daha önce de detaylıca bahsettiğimiz biyomimikri (biyomimetik veya biyotaklit olarak da bilinmektedir) kavramı bu sefer hamam böceği robotu olarak karşımıza çıkıyor. Biyomimikride esas olan doğadaki canlıların anatomik ve fizyolojik yapılarının gözlemlenip incelenmesiyle insanoğlunun işine yarar ürünler ortaya koymak diyebiliriz. Bu amaçtan yola çıkan Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Poly-PEDAL laboratuvarı araştırmacıları, yaptıkları çalışmalar sonucu hamam böceğinin anatomik ve fizyolojik yapısını esas alarak CRAM (Compressible Robot with Articulated Mechanisms) adını verdikleri bir robot geliştirdiler.

CRAM robot

Araştırmacıların yayınladıkları makale baz alınarak durum şöyle açıklananabilir: Hamam böcekleri dikkatlice gözlemlendiğinde görülüyor ki muazzam bir hareket yetenekleri ve vücutlarını esnetme kabiliyetleri vardır. Her ne kadar kitinden yapılmış dış iskeletleri sert ve koruyucu bir tabaka olarak bilinse de hamam böcekleri bu dış iskeletlerini -deyim yerindeyse-işlerine geldikleri gibi kullanabiliyorlar. Bu da onlara istedikleri her yere girip çıkma imkanı veriyor. Bu yüzden hamam böceklerinden ilham alınan hamam böceği robotlarında (CRAM) görülmek istenen durum, bu robotların da tıpkı canlı hamam böcekleri gibi sağlam olmaları ve hızlı manevra kabiliyetine sahip olmalarıydı.

Sonuçta ise şimdilik her şey olumlu. Hedeflenen ise bu araştırmalara devam edilip hamam böceği robotlarının özellikle insanların ulaşamayacağı dar alanlara ulaşarak örneğin bu bir yangın esnasında kurtarıcı ya da bir ameliyatta vücut içine malzeme taşıyıcı olarak görev yapabilmesi gibi insanlığa hizmet etmesi. Biyomimikri ile doğan hamam böceği robotlarının işlevlerini tahmin etmek ise hayal gücümüze kalmış…

KAYNAKPNAS

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler