AnasayfaTeknolojiNokia'nın VR Kamerası OZO'ya Canlı Yayın Desteği Geldi

Nokia’nın VR Kamerası OZO’ya Canlı Yayın Desteği Geldi

Sanal gerçeklik cihazları aracılığı ile sunulan 360 derece canlı yayınlar yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde YouTube, 360 derece canlı yayın desteğine kavuştuğunu duyurmuştu. Şimdi ise Nokia’nın ilk olarak 2015”in yaz aylarında duyurduğu VR kamerası OZO bu özelliğe kavuştu.

Küre şeklindeki tasarımıyla diğerlerinden ayrılan OZO, üzerinde 8 adet shutter sensörü ve 8 adet mikronu barındırıyor. Bu da OZO’yu 360 derece canlı yayınlar için oldukça elverişli kılıyor. Geçtiğimiz günlerde YouTube’un duyurduğu “Spatial Audio” (mekansal ses) desteği de OZO’da bulunuyor.

OZO’yu satın almak isteyenlerin sayısı çok olsa da, sahip olduğu fiyatı buna biraz engel oluyor. Zira 60,000 dolarlık fiyata sahip olan OZO, canlı yayın desteğini de kavuşmasıyla artık bireysel kullanımdan ziyade, canlı yayın hizmeti sunan medya firmaları tarafından kullanılacak gibi görünüyor.

Nokia OZO

Önümüzdeki haftalarda işbirliği sağlanan çeşitli partnerler ile gün yüzüne çıkacak olan yeni 360 derece canlı yayınlar, önümüzdeki yaz aylarında ise kullanım alanını genişletmiş olacak.

Nokia’nın sanal gerçeklik üzerine yaptığı tek yenilik bununla da sınırlı değil. Sanal gerçeklik videolarını işlemeye yarayan ücretsiz OZO Creator aracı ve sanal gerçeklik geliştirici kiti de önümüzdeki aylarda kullanıma sunulmuş olacak.

Dijital dünyada canlı yayın sektörüne ilgi gösteren firmalar arasında Facebook’un da olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira yakın zamanda canlı yayın servisi Facebook Live’ı herkesin kullanımına sunacağını duyuran Facebook, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen F8 konferansında 8K kalitesinde 360 derece videolar çeken Surround 360 kamerasını duyurmuştu. Yani sıradaki 360 derece canlı yayın haberinin Facebook’tan gelme ihtimali oldukça yüksek diyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler