AnasayfaHaberlerBilekte Taşınabilen Giyilebilir Drone: Nixie

Bilekte Taşınabilen Giyilebilir Drone: Nixie

Intel’in Make It Wearable yarışmasının finalistlerinden olan Nixie, hem bilekte taşınabiliyor; hem de bir drone gibi uçarak fotoğraf çekebiliyor.

Intel’in Make It Wearable adı altında düzenlediği ve giyilebilir teknoloji ürünlerinin rekabet ettiği yarışmada finalistler belli oldu. Finale kalan ürünler arasından Nixie adı verilen cihaz ise şimdiden oldukça ilgi görmeye başladı.

Intel tarafından giyilebilir teknoloji alanında yeni fikirlerin ortaya atılarak bu sektörün geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Make It Wearable yarışmasında finale kalan Nixie adındaki cihaz, bileğe takılan bir drone olarak tanımlanıyor. Hem giyilebilir bir cihaz olması hem de quadcopter’lerdeki gibi bir işleve sahip olması cihazı oldukça ilgi çekici hale getiriyor.

Nixie
Nixie

Bileğe bir saat gibi takılabilen ve uçuş esnasında uzaktan kontrol edilebilen Nixie, bünyesinde bir kamera barındırıyor. Kullanıcı cihazı bileğinden serbest bıraktığı anda uçuşa geçen cihaz, sahip olduğu kamera ile kullanıcının fotoğrafını çekebiliyor. Kullanıcının nerede durduğunu saptama, fotoğraf çekme ve bileğe tekrar geri dönme gibi özelliklere sahip olan ve “Selfie fotoğraf çeken uçan bileklik” olarak da tanımlanan cihazın şu anda sadece prototipi bulunuyor.

Şimdiden oldukça ilgi görmeye başlayan cihaz, yarışmayı kazanması durumunda alacağı maddi destek ile üretilmeye başlanacak. Ayrıca mentorluk, tasarım, teknik destek gibi konularda da Intel gibi büyük şirketlerin desteğini alarak proje hayata geçirilecek.

Nixie için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler