AnasayfaBilimNASA Asteroidlerin Yönünü Değiştirecek Uzay Aracı Üretiyor

NASA Asteroidlerin Yönünü Değiştirecek Uzay Aracı Üretiyor

NASA, Dünya’ya doğru ilerleyen asteroidlere çarparak yönlerini değiştirecek DART uzay aracının üretimine başladı.

Dünya çevresindeki asteroidlerin bizler için büyük bir tehdit oluşturduğunu bilen NASA, bir asteroidin Dünya’ya doğru ilerlemesi durumunda gezegenimizi koruyabilecek bir uzay aracı üretiyor. “DART” (Double Asteroid Redirection Test) olarak isimlendirilen uzay aracı, son derece güçlü motorlarıyla yüksek hızlara ulaşacak ve asteroidlere çarparak onları yörünge dışına gönderecek.

Kurum tarafından paylaşılan bilgilere göre DART’ın üretiminde son aşamalara gelindi; yakın bir zamanda uzay aracının son tasarımları tamamlanacak ve montaj çalışmaları başlayacak. 2021 senesinde yörüngedeki yerini alacak uzay aracı, 2022 senesinde test amacıyla Didymos B asteroidiyle çarpışacak. 160 metre çapındaki asteroid, çarpışmanın gerçekleşeceği tarihte Dünya’dan 11 milyon kilometre uzakta bulunuyor olacak ve yerdeki teleskoplar tarafından gözlemlenebilecek.

“Solar Electric Propulsion” (SEP) isimli itiş sisteminden güç alacak uzay aracı, saniyede 5.95 km hızla asteroide çarpacak ve onu yörüngesinden saptırmaya çalışacak. Testin başarısına göre bu amaç için kullanabileceğimiz başka bir uzay aracının üretilip üretilmeyeceğine karar verilecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler