AnasayfaHaberlerMotorola'dan Modüler Akıllı Telefon Projesi: "Project Ara"

Motorola’dan Modüler Akıllı Telefon Projesi: “Project Ara”

Motorola, parçaları değişebilir modüler akıllı telefonlar için üzerinde çalıştığı “Project Ara”yı duyurdu.

Motorola’nın resmi blogudan duyurduğu Project Ara ile mobil teknoloji bambaşka bir boyut kazanacak. Yeni proje ile Motorola’nın bu akıllı telefonlarını kullanan kullanıcılar, telefona ait her parçayı değiştirebilecek. Proje ise Phonebloks ekibi ile birlikte yürütülecek.

Hatırlarsanız daha önce aynı teknolojiye sahip bir diğer model Phonebloks‘u sizlerle paylaşmıştık. Project Ara da Phonebloks projesi ile aynı mantık üzerine kurulu. Örneğin telefonunuzun kamerasını, ekranını, bataryasını vs değiştirmek istediğinizde bunu manuel olarak yapabileceksiniz. Phonebloks projesinde olduğu gibi Project Ara’da da iki legoyu birleştirir gibi telefonun parçalarını kolay bir şekilde değiştirebileceksiniz.

Motorola tarafından duyurulan Project Ara, Phonebloks’un arkasındaki isim Dave Hakkens ve ekibi ile beraber yürütülecek.

Motorola Project Ara 2
Motorola Project Ara 2

Google‘ın satın almasından sonra yeniliklerine hız kazandıran Motorola’nın yeni projesi Project Ara, endoskeleton adı verilen zemin üzerine modüllerin yerleştirilmesi ile oluşan akıllı telefon teknolojisini içeriyor. Zeminin üzerine yerleştirilen modülleri (ekran, batarya, klavye vs) kullanıcılar kolay bir şekilde değiştirebilecek.

Parçaları değiştirilebilir akıllı telefon projesi ilk duyurulduğunda bazı kişiler tarafından bunun bir ütopyadan ibaret olduğu söylenmişti. Ancak Motorola’nın da bu işe el atmasından sonra bu teknoloji hız kazanacak gibi görünüyor.

Motorola Project Ara 3
Motorola Project Ara 3

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler