AnasayfaHaberlerMicrosoft'tan Otomobiller İçin Yeni Bir Windows Konsepti

Microsoft’tan Otomobiller İçin Yeni Bir Windows Konsepti

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Microsoft konferansında, otomobillere entegre edilen yeni bir Windows yazılımı duyuruldu.

Microsoft tarafından geçtiğimiz hafta düzenlenen Build 2014 konferansında, şirketin otomobiller için planladığı yeni bir Windows yazılım konsepti duyuruldu.

Apple’ın yaklaşık olarak iki ay önce tanıttığı Apple Car Play benzeri bir sisteme sahip olacak yeni Windows yazılımında, Windows Phone’un klasik Metro arayüzü ve sistemi otomobillere entegre edilmiş olacak. Apple Car Play’de olduğu gibi Microsoft’un otomobiller için duyurduğu bu yeni Windows yazılımında da kullanıcının herhangi bir Windows tabanlı tablet veya akıllı telefonu, otomobildeki yazılım ile senkronize edilebilecek ve kullanıcın cihazlarındaki veriler bu yazılımın yönetim paneli üzerinden kontrol edilebilecek.

Windows in the car
Windows in the car

Microsoft tarafından duyurulan yazılımın sahip olduğu tasarımda, klasik Metro kullanıcı arayüzünde olduğu gibi büyük dokunmatik butonlar yer alacak. Böylelikle sürücüye kolay ve güvenli bir kullanım sağlanmış olacak. Radyo ve harita gibi uygulamalar kolaylıkla erişebilir durumda olurken; eşleştirilen Windows cihazlardaki veriler de uzaktan rahatlıkla kontrol edilebilecek.

Şu anda testlerine devam edilen bu yeni Windows konseptinin resmi olarak ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz belli değil.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler