AnasayfaSosyal MedyaMarkanız İçin Facebook'ta Altın Vuruş Yapın

Markanız İçin Facebook’ta Altın Vuruş Yapın

Markanız için hala bir Facebook hesabı kullanmıyorsanız eğer; markanız dijitale yenik düşmüş demektir. Çünkü Facebook artık markalar için vazgeçilmez bir pazarlama aracı haline gelmiş durumda. Öyle ki son verilere göre ortalama 1.55 milyar kişi her ay Facebook’a giriş yapıyor.

Facebook’ta daha önce markalarının kurumsal sayfaları olması organik etkileşimde büyük önem taşırken, şimdi bu sayfalarda istenilen etkileşimi alabilmenin yolu Facebook’un gelirinin ana kaynağı olan reklama büyük bir bütçe ayırmaktan geçiyor.

Yüksek etkileşim sağlamanın tek yolu sadece reklamlar değil tabi ki. Facebook sayfalarınızda doğru noktalara değinirseniz eğer, dikkatleri üzerinize çekebilir ve organik erişim sağlayabilirsiniz.

Facebook Like

Markanızın Facebook’taki organik erişimini arttırmak için dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı ise şöyle sıralayabiliriz:

Profesyonellikten vazgeçmeyin

Facebook sayfanız sizi temsil eder.  Sizi, markanızı, işletmenizi ya da desteklemek istediğiniz ne varsa A’dan Z’ye temsil eder. İşte bu nedenle sayfanız ciddi olmalıdır. Ama bu potansiyel takipçilerinizi kendinizden soyutlamasın, yabancılaştırmasın. Paylaşımlarınız ile herkese ulaşabilmelisiniz. Bu nedenle kullanacağınız dilin samimi olması lazım. Facebook sayfanızı şahıs sayfası gibi kullanmayın. Kişisel paylaşımlar yapmamaya özen gösterin. Yapacağınız her bir paylaşım sizi takipçilerinizden ve potansiyel takipçilerinizden uzaklaştırabileceğini sakın unutmayın.

Sayfanızın güvenliğini sağlayın

Facebook sayfanızda yaptığınız her bir paylaşımın herkes tarafından görülmesini sağlamalısınız. Yaptığınız paylaşımların hiçbiri gizli olmaması gerekmektedir. Asıl amacınız, yaptığınız paylaşımların herkese ulaşmasını sağlayabilmek olmaktadır. Bunun yanı sıra sayfanızın tek elden kontrolünü sağlayabilmek için, sayfanızda sadece siz ve yönetici olarak atadıklarınız paylaşım yapabilsin. Bunu sağlamak için; Facebook sayfanızda “Ayarlar” menüsüne gelin. “Ziyaretçi Gönderileri”ni kimin yapabileceğini gösteren seçeneklerden “Başkalarının sayfadaki gönderilerini devre dışı bırak” kısmını seçin.

facebook-altın-vurus-2

Hazır Ayarlar menüsündeyken etiketlemeyi de özelleştirebilirsiniz. Böylece sizi uygunsuz içeriklerde etiketlemek isteyenler kullanıcıların önüne geçmiş olabileceksiniz.

fb-altınvurus

Paylaşımlarınız dostça, samimi olsun

Yaptığınız paylaşımlarda kullandığınız dil çok önemlidir. Ne kadar samimi, dostça bir dil kullanırsanız o kadar çok kişiye ulaşırsınız. Tüm sosyal medya ağlarında ne kadar çok takipçiniz var ise o kadar çok başarılı olabilmenize olanak sağlamış olursunuz.

Siyasete girmeyin, politik olmayın

Markaların siyasi görüşü olmaması gerekmektedir. Takipçilerinizin hangi görüşü desteklediğini tam olarak bilemezsiniz. Paylaştığınız siyasi bir içerik sayfanızda krize neden olup büyük oranda takipçi kaybına ve markanızın mimlenmesine neden olabilir. Bu nedenle sayfanızda siyasi içerikler paylaşmamaya özen gösteriniz.

Olumsuzluklardan kaçının

Sayfanızda (eğer markanız bu sektörle ilişkili değilse) olumsuz haberlere, resimlere ya da yazılara yer vermeyin. Kimse takip ettiği sayfalarda kaza, patlama, ölüm haberleri gibi olumsuz şeyleri görmek istemez. Markanızla ilgili paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Sayfam eğlenceli olsun diye kişisel eğlencelerinizi ya da haberlerinizi paylaşılmaması gerektiğini bir kez daha altını çizelim.

Profil fotoğrafınız markanızı yansıtsın

Profil resminiz markanızın logosu olabilir ya da daha farklı ilginç bir tasarımı olabilir. Ancak profil fotoğrafı markanızı temsil etmeli ve adından söz edilecek kadar iyi bir tasarıma imza atmış olmalısınız.

Facebook

Yapılan yorumları beğenin

Paylaşımlarınıza yapılan her yorumu beğenmeye özen gösterin. Takipçileriniz zaman ayırıp sizin paylaşımlarınıza yapıyorsa siz de bunun karşılığını vermelisiniz. Karşılıklı etkileşim için yapılan her bir yorumu beğenmelisiniz, hatta yorum yapmalısınız. Böylece yorumu yapan kişi dikkate alındığını, önemsendiğini hissedecektir. Böylece takipçi sadakatinin temelini atarken bu yorumları ve beğenileri kişiler üzerinde büyük bir etki bırakmış olursunuz.

Özel günleri es geçmeyin

Markanızın alanında öncü olan insanların doğum günleri ve anmalarını, önemli gün ve haftaları unutmamalısınız. Bu sayede takipçileriniz gündemi takip ettiğinize ve markanızın alanına hakim olduğunuz konusunda hem fikir olur.

Paylaşımlarınızda mutlaka görsel ekleyin

Yaptığınız paylaşımlarda sadece metin kullanmaktan kaçının. Takipçilerinizin daha çok dikkatini çekebilmek için her zaman paylaşımlarınıza bir görselle kombinlemeye özen gösterin. Yapılan araştırmalar paylaşımlara eklenen küçük bir görselin bile büyük etkileşimlere neden olduğunu göstermektedir. Ekleyeceğiniz her bir görsel ile büyük etkiler yarabilirsiniz.

Facebook

Sayfanızı aktif tutun

Facebook sayfasında paylaştığınız her bir görsele yapılan yorumlara mümkün olan en kısa zamanda geri dönüş yaparak beğenin, yorum yapın. Geç yapılan her geri dönüşte takipçileriniz üzerinde kötü etkiye neden olabilmektedir. Bu nedenle bildirimleri kontrol etmek için sık sık sayfanızı ziyaret etmelisiniz.

Her bir takipçiniz aynı zamanda potansiyel bir müşteri olacağı için, yaptıkları olumlu / olumsuz yorumları dikkatlice okuyup kısa sürede cevap vererek onları dikkate aldığınızı gösterebilirsiniz. Böylece sizin gözünüzden kaçanları, tüketiciler tarafından, yani ilk ağızdan duyarak ürününüzü daha iyi yerlere getirebilirsiniz.

İçerik her şeydir

Sosyal medya için içerik her şeydir. Markanız için tanıtımını yapacağınız ürünler için ilk hedefiniz satmak değil ürününüzün ne olduğunu anlatmaya çalışmalısınız. Sizin ürününüzün diğer markaların ürünlerinden farkının ne olduğunu anlatarak, müşterinin dikkatini çekebileceğini düşündüğünüz alanlara nokta atışı yapıp markanızı ve ürünlerinizi tanıtmaya özen göstermelisiniz.

Böylece, dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’ta markanızı ve ürünlerinizi en iyi ve en doğru şekilde temsil ederek potansiyel müşterileriniz ile doğrudan iletişim halinde olabileceksiniz.

Ayrıca bkz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler