AnasayfaSosyal MedyaMarkaların Sosyal Medyada Yaptığı 4 Büyük Hata

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı 4 Büyük Hata

Sosyal medya, birçok sektör için vazgeçilmez bir pazarlama aracı haline geldiğinden beri, pazarlama da sosyal medyaya yönelmektedir. Günümüzün markaları sosyal medyanın gücünü fark edip etkin olarak kullanmaktadır.

Markalar, potansiyel müşterilere ulaşabilmek için pazarlama ve reklam faaliyetlerini sosyal ağlarda da devam ettirmeye çalışmaktadır. Hazırlanan planlamaların sonucunda sosyal medya için ciddi bütçeler ayrılmaktadır.

Peki, bu planlamaları yaparken nelere dikkat etmek gerekir, yapılmakta olan hamlelerin hangilerini doğru hangilerini yanlış yapıyoruz? Sosyal medyada yapılan hataları birlikte irdeleyelim.

Takipçi etkileşimlerine gereken önemin verilmemesi

Sosyal medya için takipçi büyük önem taşımaktadır. Günlük hayatta nasıl “Müşteri velinimettir” mottosunu benimsemişsek, sanal ortamlarda da “Takipçi etkileşimleri velinimettir.” Planlarımız, içeriklerimiz, tasarlattığımız görsellerin hepsi takipçilerimizin beğenmesi, yorumlaması, paylaşması içindir yani etkileşim kazanmak içindir her şey.

Etkileşimi arttırabilmek için hedef kitleyi iyi tanımak gerekmektedir. İçeriğiniz takipçilerinizin ilgi alanlarına, yapmaktan zevk aldığı şeylere hitap etmelidir. Yani markanızın stratejisi kullanıcı odaklı olmalıdır.

Eğer hedef kitlenizi iyi tanımazsanız onlara ulaşamazsınız.

İçerik Planını Doğru Yapmamak

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Daha önceki yazılarımızda da belirtmiş olduğumuz gibi sosyal ağlar için içerik her şeydir. İşte bu nedenle de markaların içerik planı hedef kitleye ulaşmada büyük önem taşımaktadır. İçeriğinizin özgün, yaratıcı ve farklı olması büyük önem taşımaktadır.

Unutulmamalıdır ki içeriğiniz ne kadar özgün ve yaratıcı olursa olsun paylaşımlarınızın zamanlaması ve sıklığı büyük önem taşımaktadır. Paylaşımlarınızın kullanıcı sıkmayacak ama markanızı da unutturmayacak bir sıklıkta olması gerekmektedir.

Tüm Sosyal Ağları Bir Görmek

Sosyal Medya

Her sosyal medya mecrası aynı değildir, etkileşimlerinde değişkenlik gösterebilmektedir. Her bir sosyal ağa farklı farklı planlar yapmak gerekmektedir. Örneğin Instagram hesabında paylaşılması planlanan içeriğin aldığı etkileşim oranlarının aynısını Twitter’da da yaşanacağını düşünmek büyük bir hata olur. Çünkü her bir sosyal ağın hedef kitlesi, etkileşimi farklı farklıdır.

Güncel Olamamak

Hangi sektörden olursanız olun yer aldığınız sosyal ağlarda güncelliği koruyamamak büyük hatadır. Türkiye ve dünya genelindeki gelişmelere kayıtsız kalmak yer vermemek hesaplarınızda etkileşim oranlarını düşürüp takipçi kaybına neden olacaktır. Yaşanan gelişme için özel, yaratıcı bir içerik geliştirmeniz etkileşimlerinizde büyük oranda artışa neden olacaktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler