AnasayfaSosyal MedyaMarkalar Instagram'a Neden Önem Vermeli?

Markalar Instagram’a Neden Önem Vermeli?

Markaların dijital stratejilerinde Facebook ve Twitter’dan sonra gelen Instagram, sanıldığının aksine daha fazla etkileşim sağlıyor.

Konu dijital medyadaki kullanıcı tabanı olduğunda markalar genellikle Facebook ve Twitter odaklı stratejiler geliştirmektedir. Ancak ortaya çıkan son veriler Instagram‘ın bu platformlardan daha fazla etkileşim sağladığını bizlere gösteriyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz Ocak ve Temmuz aylarında konuyla ilgili olarak iki farklı raporu sizlerle paylaşmıştık:

Bu raporlarda Instagram’ın sağladığı etkileşimin Facebook ve Twitter’dan daha fazla olduğu sonucu çıkmıştı. Şimdi ise benzer sonuçları veren bir diğer çalışma GlobalWebIndex tarafından paylaşılmış durumda.

Instagram’ın hali hazırda 400 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Hazırlanan rapora göre bu kullanıcıların %53‘ü sevdiği markaları Instagram üzerinden takip ediyor. Bu sayı Twitter’da %50 iken; Facebook’ta ise %44 olarak belirtiliyor. Bu da kullanıcı marka ilişkisinin en yoğun yaşandığı sosyal platformun Instagram olduğunu bizlere gösteriyor. İş dünyasının yoğun olarak takip edildiği LinkedIn’in, Twitter ve Instagram’dan sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

sosyal-medya-marka-takibi-istatistikleri

Paylaşılan diğer istatistikler ise kullanıcıların hangi platformlarda daha fazla ürün araştırması yaptığı ile ilgili. Bu verilere bakıldığında yine Instagram’ın %44 ile birinci sırada yer aldığı görülüyor. İkinci sırada %39 ile yine Twitter bulunurken; üçüncü sırada ise bu sefer Tumblr’ın (%39) yer aldığı görülüyor (Twitter, Tumblr ve YouTube aynı oranlara sahip).

sosyal-medya-urun-arastirmasii-istatistikleri

Tüm bu veriler ele alındığında kullanıcıların markalar ile olan sosyal medya ilişkisinde Instagram’ın büyük öneme sahip olduğu sonucu çıksa da; Instagram’ın diğer platformlarda olan bazı özelliklere (reklam harici bağlantı paylaşımı gibi) sahip olmadığının altını çizmek gerekiyor. Ancak buna rağmen ortaya çıkan veriler, markaların kullanıcı – marka ilişkisinin en yoğun yaşandığı Instagram’a, dijital medya stratejilerinde en az Facebook ve Twitter kadar öncelik verilmesi gerektiğini bizlere gösteriyor.

KAYNAKGWI

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler