AnasayfaHaberlerKişisel Bilgiler En Çok Hangi Durumlarda Paylaşılıyor?

Kişisel Bilgiler En Çok Hangi Durumlarda Paylaşılıyor?

Microsoft destekli bir araştırma, kullanıcıların hangi durumlarda kişisel bilgilerini paylaştığını, bu bilgileri ne için markalara verdiğini gösteriyor.

Konu tüketicilerin sanal ortamdaki haklarına geldiğinde, kişilerin daha fazla kişiselleştirme ve daha fazla gizlilik istediğini birçoğumuz biliyoruz. Markaların daha fazla kişiye ulaşmak, servislerini kişiselleştirmek ve hedef kitlelerinde nokta atışı yapabilmek için kullandığı bu veriler, doğrudan istendiği takdirde kullanıcılar tarafından pek olumlu karşılanmıyor. Zira tamamen dijitale dönüşen yaşantımızda gizliliğimiz de gün geçtikçe tehlikeye girebiliyor.

Arkasında Microsoft’un yer aldığı bir araştırma da, kullanıcıların kişisel verilerini hangi şartlar altında markalar ile paylaştığını, en çok hangi veri türünü paylaştığını bizlere gösteriyor.

Araştırmaya katılan kişilerden alınan cevaplara göre;

 • Kullanıcıların %54‘ü, markaları gerçekten iyi tanımak ve bunları bir insan olarak algılamak istiyor. Ayrıca kurulan iletişimin değerlere ve tercihlere uygun olmasını istiyor.
 • Kullanıcıların %55‘i de aramalar, ziyaret edilen siteler ve satın alma geçmişi gibi verilerin kullanıcı iznini almadan toplandığını biliyor.

Kullanıcılar ayrıca daha çok bir ödül alacaklarını düşündükleri zaman kişisel bilgilerini bu markalar ile paylaşıyor. Yani para ödülü veya indirim gibi ödüller söz konusu olduğunda kullanıcılar kişisel bilgilerini vermekte daha istekli oluyorlar. Araştırmaya göre ortaya çıkan istatistikler ise şöyle:

 • Para ödülleri: %99.6
 • İndirimler: %89.3
 • Sadakat programları: %65.2

Dijital platformlar kapsamında kullanıcıların en fazla paylaştığı veri türleri ise şu şekilde:

 • Kullanıcıların %79‘u arama geçmişini,
 • %65‘i (site) ziyaret geçmişini,
 • Sadece %19‘u ise satın alma geçmişini paylaşıyor.

Veri analizi

Araştırmada bahsi geçen dijital platformlar net olarak belirtilmemiş olsa da, yapılan detaylı analizler sayesinde katılımcıların genel olarak en fazla paylaştığı veri türleri de şöyle belirtiliyor:

 • Kullanıcıların %70‘i kişisel geçmişini,
 • %75‘i yaşlarını,
 • %73‘ü ise cinsiyet bilgisini paylaşıyor.

Araştırmada ayrıca bundan iki yıl öncesine göre kişisel bilgileri paylaşma konusunda kullanıcıların artık daha istekli olduğu da belirtiliyor.

Kullanıcılar kişisel bilgilerini her geçen gün daha fazla paylaşıyor olsa da, markalardan bunun için kendi izinlerini almaları gerektiği düşüncesi de her geçen gün artıyor. Yani ortaya çıkan istatistiklere göre kullanıcıların %83‘ü kısaca “Bilgilerimi veririm, ancak bu bilgileri benden izinsiz alma” diyor.

Farklı Yaş Gruplarının Sosyal Medyadaki Durumu (RAPOR)

Microsoft’un bu anket çalışması, tüm kullanıcı kesimini kapsamasa da, en azından kullanıcıların kişisel veri paylaşımı konusunda ne kadar bilinçli olduğu ve markaların bu verileri toplamak için en çok hangi yöntemi kullandığı konularında bir örnek olarak gösterilebilir.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler