AnasayfaHaberlerGoogle'dan Kış Gündönümü İçin Özel Doodle

Google’dan Kış Gündönümü İçin Özel Doodle

Özel günler ve kişilerin yanı sıra mevsimler için de doodle tasarlayan Google, bu sefer kış mevsiminin ilk günü / kış gündönümü için bir doodle tasarladı.

Özel kişiler ve günler için tasarladığı logolar ile de sık sık gündeme gelen Google, bu sefer de kış gündönümü /  kış mevsiminin ilk günü olan 21 Aralık için GIF (hareketli resim) olarak tasarladığı doodle‘a anasayfasında yer verdi.

Kış Gündönümü Google Doodle
Kış Gündönümü Google Doodle

Gündönümü

Gündönümü, yılda iki kez tekrarlanan ve güneşin dünyaya (ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Günlerin ve gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı andır.

Yaz gündönümünde (yaklaşık 21 Haziran), güneş ışıkları Yengeç Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarımkürede günler kısalmaya, güney yarımkürede uzamaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede yazın, güney yarımkürede kışın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarımkürede en kısa gün, Kuzey yarımkürede en kısa gece yaşanır. Kuzey yarımkürede gölgelerin en kısa olduğu gündür.

Kış gündönümünde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarımkürede en uzun gün, Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır. Kuzey yarımkürede gölgelerin en uzun olduğu gündür.

KAYNAKWIKIPEDIA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler