AnasayfaBilimJaponya Mars'a ve uydularına 8K kamera gönderecek

Japonya Mars’a ve uydularına 8K kamera gönderecek

Kızıl gezegeni artık daha detaylı görebileceğiz.

Japon Havacılık Ajansı NHK, Martian Moons Exploration (MMX) projesi dahilinde Mars’ın ve uyduları Phobos ve Deimos’un görüntülerini elde etmek için 4K ve 8K çözünürlüğünde görüntü elde edebilen kameralar geliştirmeye başladı.

Proje kapsamında elde edilen gezegen ve uydu görüntülerinin kopyaları dünyaya aktarılarak geniş bir harita elde edilmiş olacak. Görüntülerin orijinal halleri ise dünyaya geri dönecek olan kapsülde tutulacak.

Bu çalışma aynı zamanda kamera verilerinin uçuş verileri ile ortak kullanımını sağlayarak uzay aracının davranışlarının daha detaylı incelenmesini de sağlayacak. JAXA’nın açıklamasına göre bu veriler uzay aracının kontrollerinin geliştirilmesi için de kullanılabilecek.

MMX uzay aracının 2024 yılında fırlatılması ve 2025 yılında Mars’a ulaşması bekleniyor. Dönüş kapsülünün geri dönmesi ise daha uzun süreceği belirtiliyor.

Bu arada MMX sadece yüksek çözünürlüklü görüntü yollamakla kalmayacak. Uzay aracı Phobos üzerine iniş yapıp yüzey materyali de toplayacak. Bu materyaller ise Mars’ın geçmişi hakkında pek çok şeyin anlaşılmasına ışık tutabilecek.

Aynı zamanda bir medya şirketi olan NHK’nın, başka hiçbir yayın kuruluşunun elinde olmayan Mars görüntülerini elde ederek bu işten kar edebileceği de belirtiliyor.

KAYNAKJAXA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler