Anasayfaİnternetİnternet Kullanıcıları Haber Siteleri Yerine Google'a Daha Fazla Güveniyor

İnternet Kullanıcıları Haber Siteleri Yerine Google’a Daha Fazla Güveniyor

ABD’li bir araştırma şirketi olan Edelman’ın son araştırmasına göre, internet kullanıcıları haber siteleri yerine Google‘da arayıp bulduğu haberlere daha fazla güveniyor.

28 ülkeden 33 bin kişinin katıldığı ankete göre, katılımcıların %63‘ü internette yayınlanan haberler konusunda arama motorlarına güvenirken; %53‘ü de online medyaya güvendiğini söylüyor.

Haber Kaynaklarına Olan Güven Yüzdesi Grafiği

Bunun nedeni olarak, arama motorları için optimize edilen haber başlıklarının sitelerindeki başlıklara göre çok daha kısa ve net olarak verilmesi gösteriliyor. Yani kullanıcıların Google’da arama sonuçlarında çıkan başlıklara bakması kullanıcıların çoğunun o habere güvenmesi için yeterli oluyor. Sosyal medya veya diğer platformlardaki paylaşılan haberlerin daha fazla yoruma açık olması ise güven için bir dezavantaj olarak gösteriliyor.

Edelman’ın raporunda paylaşılan bir başka veriye göre, ankete katılanların %78’i akrabaları ve arkadaşlarının internette paylaştığı haberlere daha fazla inanıyor. Ayrıca akademisyenlerin paylaştığı haberlere inananların oranı %65 iken; gazetecilerin paylaştığı haberlere inananların oranı ise %44 olarak belirtiliyor.

Sonuç olarak kullanıcılar, hem yoruma açık olan platformlarda, hem de daha komplike başlık yapısına sahip olan haber sitelerindeki haberlere daha az güveniyor. Google gibi arama motorlarının sonuçlarında optimize edilmiş kısa haber başlıklarının yer alması ve bu haberlerin doğrudan arama motoru üzerinden yorumlanamaması Google’ı diğer medya kanallarından daha güvenilir kılıyor diyebiliriz.

KAYNAKEdelman

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler